Podstawowa różnica to oczywiście wygląd ramy, która w przypadku rowerów damskich jest wyraźnie obniżona. Rowery o takiej konstrukcji, powszechnie nazywane damkami, rzeczywiście w opinii wielu kobiet są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu niż rowery o podniesionej ramie (rowery typu męskiego). Ścięta rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru, pozwala także bez problemu zatrzymać się na światłach w ruchu miejskim i w awaryjnej sytuacji szybko zeskoczyć z roweru w czasie jazdy. Na szczęście ostatnie lata to także inne modyfikacje, które mają sprawić, że rowery damskie staną się lepiej dostosowane do wymogów kobiet. Przykładem tego postępu mogą być rowery Lapierre. Wiele modeli rowerów tej marki wyposażonych zostało w nieco węższe kierownice, wygodniejsze siodełka czy nieco inne amortyzatory, wszystko z myślą o pełniejszym dopasowaniu konstrukcji rowerów damskich względem potrzeb statystycznej kobiety.

Damskie rowery Lapierre w odróżnieniu od rowerów męskich, mają wyraźnie zmienioną konstrukcję ramy. Są to zatem rowery z nieco obniżona ramą, ale nie są to jedynie rowery miejskie. Wśród damskich odpowiedników rowerów tej firmy, bez problemu znaleźć można także rowery w wersji górskiej, crossowej i szosowej. Co bardzo ważne, w przypadku rowerów tej marki, producent nie zatrzymał się jedynie na kwestii związanej z konstrukcją samej ramy. Jak już było wspomniane wcześniej, wiele modeli damskich rowerów Lapierre standardowo wyposażono także w zaprojektowane z myślą o kobietach foteliki czy kierownice. Dzięki temu są one łatwiejsze w prowadzeniu, podnoszą komfort jazdy w dowolnych warunkach terenowych, a po części, zwiększają także poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy – przykładem mogą być nieco węższe opony w rowerach górskich, które zwiększają zwrotność rowerów i zmniejszają opory podczas jazdy po stosunkowo równych nawierzchniach.

Naturalnie nie możemy zapominać także o aspekcie estetycznym. W tym przypadku rowery Lapierre i damskie rowery innych marek, nie ograniczają się jedynie do kwestii związanych z kolorystyką. Drobne estetyczne niuanse najłatwiej dostrzec na przykładzie miejskich rowerów dedykowanych dla pań oraz tego samego typu rowerów dedykowanych dla panów. W pierwszym przypadku wybór i ilość dostępnych modeli jest zwykle zdecydowanie większa, choć występujące pomiędzy nimi różnice są zazwyczaj naprawdę minimalne, ograniczając się często jedynie do wspomnianych kwestii natury estetycznej – innego profilu ramy, dodatkowych ozdób i akcesoriów, finezyjnych kształtów kierownicy itp.