Stan psychiczny pacjenta ma kluczowe znaczenie w procesie zdrowienia i odzyskiwania sprawności fizycznej. Ciało człowieka i psychika to całość, dlatego stan jednej sfery ma drastyczny wpływ na stan tej drugiej. Wiedzieli już o tym starożytni chińscy medycy, którzy problemy natury fizycznej leczyli odblokowując pewne hamulce, które powstały w psychice pacjenta, a które uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie.

Z pewnością każdy z nas chociaż raz odczuł, jak wygląd jego otoczenia wpływa na ogólne samopoczucie. A to z kolei rzutuje na funkcjonowanie naszego ciała. Nie da się więc zaprzeczyć, że ważne jest nie tylko JAK się leczymy, ale również GDZIE. Największym przyjacielem człowieka jest oczywiście natura. To ona koi nasze nerwy i przywraca psychiczną równowagę. Nie bez przyczyny sanatoria mieszczą się w najbardziej malowniczych rejonach Polski- to tam pacjenci najszybciej dochodzą do siebie po chorobach, odbywają rehabilitację i fizjoterapię. Bielsko- Biała jest miastem otoczonym uzdrowiskowymi miejscowościami, z czego najsłynniejszą jest Krynica- Zdrój. To właśnie w rejonie województwa śląskiego znajduje się najwięcej podziemnych źródeł leczniczych wód, które są stosowane jako terapia uzupełniająca, obok leczenia środkami medycznymi, po chemioterapii, w stanach przewlekłych, rekonwalescencji, a nawet w leczeniu uzależnień i przy fizjoterapii. Bielsko- Biała jest bardzo ciekawym miastem, któremu warto się przyjrzeć pod kątem historii lecznictwa. Miasto powstało na skutek połączenia dwóch mniejszych miejscowości, co pierwotnie spotkało się z niechęcią niektórych mieszkańców. Jednak wraz z upływem czasu okazało się, że oba miasteczka wspólnie zyskały zupełnie nową jakość. Sanatoria, które były na ich terenach zaczęły przyjmować większą liczbę pacjentów, pojawiły się nowe pijalnie, szlaki turystyczne, wyciągi i ośrodki, w których prowadzona jest fizjoterapia. Bielsko- Biała, już jako miasto zjednoczone, osiągnęło z pewnością więcej, niż by mogły by stworzyć je osobno dwie mniejsze mieściny.

W okolicy miasta rozsiane są miejscowości, które zdecydowanie zasługują na uznanie. Pod względem lecznictwa z pewnością wyróżniają się na tym tle Wilkowyce, które przed wojną słynęły z imponującego sanatorium, w którym odbywała się rekonwalescencja pacjentów, wodolecznictwo i fizjoterapia. Bielsko- Biała i Wilkowyce są od siebie oddalone raptem o około 30 kilometrów, dlatego ta mała miejscowość i jej stare, poniemieckie sanatorium stało się jedną z atrakcji, które z chęcią są odwiedzane przez turystów, rodziny z dziećmi oraz kuracjuszy odbywających fizjoterapię. Bielsko- Biała (jako miasto) liczy sobie jedynie 64 lata, jednak ma do zaoferowania dużo więcej, niż niejedna miejscowość o dłuższym „stażu”.