Olbrzymia różnorodność mydeł, płynów, pudrów i innych kosmetyków dla niemowląt to z jednej strony wielka zaleta, z drugiej jednak strony pewien kłopot dla młodej mamy, która ma niejednokrotnie problem z podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Jeśli zatem przygotowujesz się do przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka, poniżej znajdziesz listę kosmetyków, jakie mogą Ci się przydać w pielęgnacji dziecka, w pierwszym okresie jego życia. Poza tym zachęcamy do śledzenia blogów prowadzonych przez młode mamy, gdzie można znaleźć wiele cennych porad na temat pielęgnacji małego dziecka. A także do aptek, które są skarbnicą wiedzy na ten temat, np. na http://aptekaodpokolen.pl/pol_m_Kosmetyki-dla-dzieci-345.html.

Podstawą kosmetycznej wyprawki dla malucha powinny być takie kosmetyki dla dzieci jak: krem do pupy, mydełko do kąpieli, waciki i chusteczki do przecierania delikatnej skóry dziecka, sól fizjologiczna do przemywania oczu dziecka, sezonowy krem do buzi, a także odpowiednio dobrane pieluchy, nożyczki do paznokci oraz miękka szczotka do włosów. Oczywiście nie wszystkie z przytoczonych produktów to kosmetyki dla dzieci, ale takie przedmioty jak nożyczki czy pieluchy możemy podciągnąć pod kategorię akcesoriów higienicznych, a zatem rzeczy, które zahaczają o kosmetykę i codzienną pielęgnację niemowlęcia.

Najważniejsze kosmetyki, które są niezbędnym elementem dziecięcej kosmetyczki to nawilżane chusteczki, które wykorzystuje się do przecieranie dziecka przy zmianie pieluszki, a także specjalne kremy do pupy, które zapobiegają powstawaniu odparzeń. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków tego typu, z których najczęściej wybieramy ten rekomendowanych nam w aptece. Jeśli dziecko ma skórę szczególnie wrażliwą, jako alternatywę możemy poprosić pediatrę o wypisanie recepty na krem, który przygotowuje się w aptece. Co ciekawe, robione maści i kremy do pielęgnacji delikatnej dziecięcej skóry są niejednokrotnie tańsze, a przy tym równie skuteczne jak oryginalne preparaty wielu znanych marek. Jeśli chodzi o kosmetyki dla dzieci do pierwszego roku życia, nie możemy zapomnieć również o klasycznych mydełkach, które wykorzystujemy do mycia całej powierzchni skóry dziecka. W tym przypadku warto postawić na sprawdzone produkty, na przykład mydełka marki Nivea. Alternatywą dla mydła mogą być specjalistyczne środki nawilżające do kąpieli, które stosuje się u dzieci o skórze szczególnie wrażliwej, podatnej na przesuszanie.

Prócz klasycznych kosmetyków dla dzieci, do pielęgnacji maluchów używa się również normalnej, uprzednio przegotowanej wody, która przemywa się twarz małego dziecka oraz wspomnianej na wstępie soli fizjologicznej, którą wykorzystuje się do przemywania oczu dziecka.