Cieplejsze temperatury, dłuższy dzień i więcej słońca – te argumenty zazwyczaj wystarczą, aby tysiące Polaków wyruszyło na świeże powietrze w poszukiwaniu idealnej dla siebie aktywności sportowej. Zazwyczaj pamiętamy podczas takich przygotowań o odpowiednich butach, oddychających koszulkach czy właściwych spodniach, zapominamy jednak o… nakryciu głowy!

Treningi sportowe z wielu względów powinny odbywać się w odpowiednim stroju. Pozwala to nie tylko na zachowanie ich efektywności, ale również zadbanie o dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Jeśli biegamy czy jeździmy na rowerze albo odbywamy wędrówki piesze bez zabezpieczenia głowy, to słoneczna pogoda może okazać się dla nas bardzo niebezpieczna. Z tego względu warto wiedzieć, jak wybierać czapki na lato.

czapki na lato

Ocena formy

Podstawową sprawą jest ocena, w jakiej formie ma być wykonana nasza czapka. Jeśli szukamy jedynie uniwersalnego nakrycia głowy, które może zmieniać swoją formę w zależności od okoliczności, to lepiej sprawdzą się, popularne zwłaszcza wśród biegaczy i osób chodzących po górach, chusty wielofunkcyjne. W innym przypadku czapki na lato mogą mieć formę albo standardowej czapki z daszkiem, albo też czapki wyposażonej w daszek, która jednocześnie ma również kawałek materiału z tyłu. Ten materiał można albo zostawić luźno, aby chronił szyję przed słońcem, albo zawiązać na głowie, gdy jest silny wiatr. Alternatywą są również klasyczne w swoim wyglądzie czapki na lato, wykonane jednak z cieńszego materiału.

Przydatność czapki na lato

Jeśli czapka ma chronić twarz oraz głowę przed słońcem, to warto wybrać raczej coś z daszkiem. Dodatkowo dobrze, aby czapka taka była oddychająca, ponieważ zapewnia skórze wentylację. System odprowadzania wilgoci w materiale będzie się dobrze sprawdzał podczas gorących dni, gdy czapka na lato będzie dodatkowo komfortowa i nie spowoduje przepocenia. Inne natomiast powinny być czapki na gorszą pogodę, np. dla osób chodzących po górach, które są przygotowane na znaczne zmiany temperatury na szczytach. W takim przypadku czapki na lato powinny być pokryte membraną chroniącą przed wiatrem i deszczem oraz muszą chronić uszy; z drugiej strony wewnętrzna strona materiału powinna odprowadzać wilgoć, w innym przypadku cała czapka przesiąknie potem podczas wysiłku.