Jeżeli chodzi o mycie zębów w czasie podróży, warto odpowiednio przygotować sobie właściwy zestaw, zwłaszcza jak mowa o myciu zębów dzieci. Maluchy bowiem zapominają o tego typu czynnościach, dlatego to rodzice powinni pamiętać o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej. Poza tym myjąc zęby regularnie, bez względu na okoliczności, czyli także w czasie dłuższych podróży, przyzwyczajamy dziecko do tego, aby nie zapominało o właściwej higienie jamy ustnej.

Jeżeli więc w planach jest długo trwająca podróż, przede wszystkim należy się odpowiednio przygotować. Szczoteczka, którą zabiera się ze sobą, powinna być zapakowana w oddzielne opakowanie. Najlepiej jeżeli jest wykonane z plastiku lub silikonu, poza tym powinno posiadać otworki, które będą zapobiegły gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu opakowania i tym samym rozwojowi drobnoustrojów.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, jest pasta do zębów. Aby nie utrudniać sobie podróży i nie tworzyć zbędnego bagażu, dobrze jest zakupić pastę małych rozmiarów. Dzisiaj można to zrobić bez problemów niemalże w każdym sklepie. Dlatego też nie ma konieczności tworzenia zapasów pasty, jeżeli wybieramy się na przykład na dłuższe wakacje, wystarczy opakowanie niezbędne na czas podróży. Do kompletu dobrze jest mieć ze sobą kubek, dobrym wyborem będzie silikonowy, który bez większych problemów można składać, czy zmniejsza się ilość miejsca potrzebnego na przechowywanie zestawu do mycia zębów. Wszystko, co potrzebne do higieny jamy ustnej powinny być zapakowane w oddzielny pokrowiec, co nie tylko ułatwia wyszukanie pomiędzy bagażami, ale także sprawia, że kubek czy szczoteczka nie brudzą się, a inne rzeczy w bagażu nie są narażone na kontakt na przykład z pastą do zębów.

Aby umyć zęby w czasie podróży można skorzystać z łazienki, na przykład w pociągu czy na stacji benzynowej. Dobrze jednak posiadać ze sobą wodę w butelce, gdyż nie zawsze jest pewność co do jakości wody w kranach w tego typu miejscach. Taka woda powinna być zastosowana nie tylko do wypłukania zębów, ale także do umycia potem kubka i szczoteczki. Jeżeli jest możliwość należy je pozostawić do wyschnięcia, jeżeli nie, dobrze jest je wytrzeć do sucha, na przykład ręcznikiem papierowym. Pomimo podróży, higiena zębów powinna się odbywać dość regularnie, w porach przybliżonych do tych, w których odbywa się to w domu. Dzięki temu dzieci będą miały zachowany rytm i jeszcze bardziej będą się wdrażały w codzienną higienę jamy ustnej. Jeżeli odpowiednio się przygotuje wszystkie elementy, wówczas mycie zębów, nawet w podróży, nie będzie najmniejszym problemem.