Stół jest meblem, który od zawsze gości w naszych domach. To przy nim cała rodzina zbiera się razem, aby spędzać ze sobą miło czas, jedząc posiłki. Mebel dla wielu niezastąpiony, jest on również niezbędnym elementem wyposażenia. Obecnie jest wiele ofert nowoczesnych i oryginalnych stołów, które mogą wspaniale urozmaicać wnętrze każdego pomieszczenia. Bardzo często sięga się również do znanych i cenionych modeli stołów. Dlatego warto sprawdzić jakie modele były modne.

Historia

Początkowo służyły one do wszystkiego, a więc do spania, spożywania posiłków, przygotowywania ich, a także do przetrzymywania różnych rzeczy. W chłopskich chatach znaleźć można było siermiężne stoły, ławy oraz zydle. Jeszcze parę wieków temu stoły były niezwykle rzadkie, popularne stały się w osiemnastym/dziewiętnastym stuleciu za sprawą miast oraz dworów. W Polsce od dawna jadano przy stołach, siedząc na krzesłach. W niektórych krajach np. azjatyckich do dziś posiłki spożywa się siedząc na ziemi w pozycji lotosu. Każda z epok przynosiła inne style i modele stołów. Czasy romańskie niosły za sobą klasyczne oraz proste wzory. Gotyk to znów ciężkie i bardzo charakterystyczne elementy. Renesans znów przyniósł łagodniejsze oraz lżejsze modele, natomiast barok znów przyniósł nieregularne i bardzo bogate kształty, do dziś bardzo ceniony jest ozdobny i romantyczny styl rokoko, a także style secesyjne, klasyczne i nieco kampowe neostyle. Wszystkie te meble cechowały się wykorzystaniem materiału wysokiej jakości.

[caption id="attachment_1024" align="aligncenter" width="220"]Stół na: Sardotoutlet.com Stół na: Sardotoutlet.com[/caption]

Trendy

Obecnie, dostępnych jest wiele wzorów oraz modeli stołów. Stosowane są coraz to nowe technologie, które sprawiają, że stoły są wytrzymałe, bardzo estetyczne i wielofunkcyjne. Równie oryginalne jest wzornictwo nowoczesnych stołów. To dzięki niemu każde wnętrze, w którym znajdzie się taki stół stanie się świetnie urządzone. Przebywanie przy nim będzie dla wszystkich ogromną przyjemnością. Bardzo modne stało się również łączenie wielu rodzajów materiału. Drewno, szkło oraz metal mogą stanowić świetna i bardzo oryginalną kompozycję. Bardzo ważną zaleta jest także możliwość projektowania stołów na wymiar. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ mebel ten można dostosować do warunków każdego mieszkania. W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na duży stół dla wielu osób, natomiast w mniejszych mieszkaniach możemy zdecydować się na mniejszy stół z dodatkową funkcją rozkładania. W bardzo małych pokojach można także wykorzystać blat, który pełniłby również funkcję stołu.