Współcześnie wiele osób miewa problem z cerą czy włosami, a najczęściej próbuje go zwalczyć przez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Niewielka jednak jest świadomość ludzi podczas kupowania produktów pielęgnacyjnych, a to z kolei przekłada się na problemy z dobieraniem właściwych preparatów. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach za problemy np. z cerą odpowiada właśnie kosmetyk.

Jednocześnie jednak zauważalny jest trend powrotu do kosmetyków naturalnych, zarówno tych dostępnych w drogeriach, jak i wykonywanych samemu. To one mogą być szansą na polepszenie stanu skóry, włosów i paznokci u osób cierpiących z powodu np. stanów zapalnych, alergii skórnych czy innych, niepokojących dolegliwości.

kosmetyki naturalne

Czym są kosmetyki naturalne?

O kosmetykach naturalnych czy organicznych mówi się wiele, a jednak wciąż sporo osób nie wie dokładnie, czym one w zasadzie są. Otóż pod tym pojęciem znaleźć można wszystkie kosmetyki, w których brak jest składników uznanych za szkodliwe, niepożądane czy wręcz niekorzystne dla człowieka. Co zatem zawierają kosmetyki naturalne? Przede wszystkim ekstrakty z roślin, wody i naturalne oleje. Jeśli stosowane są emulgatory, to powinni mieć one pochodzenie roślinne; substancje zapachowe mają być zaś jedynie olejkami eterycznymi czy naturalnymi wyciągami z roślin, owoców czy kwiatów.

Co z konserwantami?

Kosmetyki naturalne są z zasady kosztowne, a to sprawia, że chcemy je wykorzystać aż do samego końca. Niestety jednocześnie utrwala się mit, jakoby kosmetyki naturalne, z uwagi na brak sztucznych substancji konserwujących, miały bardzo krótką trwałość. Tymczasem owszem, data ważności kosmetyku może być krótsza, jednakże zazwyczaj pozwala wykorzystać kosmetyk aż do końca. Dzieje się tak z uwagi na to, że regulacja okresu ważności oparta jest przede wszystkim na odpowiednim pH kosmetyku oraz wprowadzeniu do niego naturalnych, łagodnych konserwantów, które aprobowane są przez odpowiednie instytucje certyfikujące.