Wspólne spędzanie czasu z rodziną jest bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy tak wiele poświęcamy na pracę oraz rozwój. Dlatego też chwile relaksu w rodzinnym gronie są tak cenne. Na to, jak zorganizować sobie ten czas jest wiele, jednym z nich jest granie w gry planszowe. Jest to bardzo ciekawy i aktywny sposób na popołudnie w rodzinnym gronie. Gry takie zacieśniają więzy rodzinne, uczą zdrowej rywalizacji oraz rozwijają umiejętności współpracy w grupie. Cechy te są obecnie bardzo cenne, dlatego warto uczyć je swoje dzieci już od najmłodszych lat. Zanim jednak wybierzemy grę planszową, w którą grać będzie cała rodzina, warto dowiedzieć się jakie są najbardziej atrakcyjne.

Jakie gry planszowe wybierać?

Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju gier. Są one kosztowne, dlatego też przed ich zakupem warto nieco się o nich dowiedzieć. Zazwyczaj możemy znaleźć opinie o nich na stronach internetowych. Dlatego przed wyborem danej gry, możemy przejrzeć oferty w różnych sklepach, sprawdzić opinie i informacje o grach na stronach internetowych i wtedy zdecydować się na zakup konkretnej gry. Nie powinniśmy kierować się jedynie kolorowym opakowaniem i historią zamieszczoną na odwrocie opakowania. To może być bardzo złudne. Najlepsze gry planszowe szybko zyskują dużą popularność, dużą rzeszę fanów i pozytywne opinie. Możemy także zdecydować się na sprawdzone gry, które od wielu lat znaleźć można na półkach sklepowych. Gry, które grają całe pokolenia są na pewno sprawdzone i nadal cieszą się dużą popularnością. Oznacza to jedynie, że są dobre i warto w nie grać i spędzać przy nich czas. Trzeba też zawsze zwracać uwagę na wiek osób, z którymi będziemy grać w gry planszowe. Niektóre gry mogą być nieodpowiednie lub po prostu zbyt trudne dla małych dzieci. Najmłodsi mogą grać w gry przygodowe, proste, z nieskomplikowaną fabułą oraz regułami. Starsi gracze mogą pozwolić sobie na trudniejsze gry, w których trzeba ustalać taktyki i główkować, aby zdobywać coraz wyższe pozycje.

rodzaje gier planszowych dla dzieci i dla dorosłych

Zalety gier planszowych

Jest ich bardzo wiele. Trzeba podkreślić, że gry planszowe wymagają kilku uczestników, a więc jest to zabawa zbliżająca ludzi. Dzięki grom można spędzać miło czas w gronie najlepszych przyjaciół, czy rodziny. Jest to z pewnością bardzo udany czas, w których poznajemy najbliższych. Podczas gry rozwijamy również siebie. Umiejętności strategiczne, szybkiego myślenia, rozwiązywania problemów. Wszystkie zdolności zdobyte w grach planszowych możemy przełożyć na życie.

Rodzaje gier planszowych dla dzieci

Trudno powiedzieć, czy istnieją osobne rodzaje gier planszowych dla dzieci. Zazwyczaj są to uproszczone gry znane dorosłym, często zawierające elementy edukacyjne i rozwijające dziecięce zdolności. Podstawą w nich są zasady, które łatwo jest pojąć najmłodszym, dopasowanie do wieku graczy oraz niezbyt długa rozgrywka, aby dzieci się nie znudziły. Starsze dzieci chętnie sięgają również po gry rodzinne czy po prostu eurogry, w których jednak interakcje między graczami są oparte przede wszystkim na dążeniu do zdobycia surowców przed drugą osobą. rodzaje gier planszowych dla dzieci

Rodzaje gier planszowych dla dorosłych

Choć zabrzmi to co najmniej dziwnie, to rodzaje gier planszowych dla dorosłych są o wiele bardziej zróżnicowane – bo to dla nich te gry są głównie tworzone. Znajdą wśród nich coś dla siebie fani rozgrywek ekonomicznych czy kooperacyjnych. Dostępne są specjalne gry imprezowe, przeznaczone na tego typu wydarzenia. Coraz więcej jest gier bitewnych czy wojennych, w których interakcja graczy opiera się na atakach i współzawodnictwie. rodzaje gier planszowych dla dorosłych