Powszechnie wiadomo, że mydła początkowo pełniły funkcje jedynych środków kosmetycznych. W przeszłości nie tworzono balsamów, kremów, czy też żelów do kąpieli. Podobnie się to ma z szamponami, dla których dobrą alternatywą mogą być na przykład mydła do mycia włosów. Przyjrzyjmy się, czym one są i jaka mogą mieć przewagę nad szamponami.

Klasyczne szampony vs. mydło

kobietaNa pierwszy rzut oka istnieje kilka różnić, które mają dyskryminować w sposób efektywny dwa rodzaje podstawowych kosmetyków do higieny. Mydła powszechnie kojarzone są z myciem ciała, natomiast szampony – wyłącznie z włosami i skórą głowy. Drugim parametrem jest fakt, iż szampony są z reguły ciekłe, natomiast mydła mają częściej formę stałą. Przyjrzymy się tym różnicom i opiszmy, jak to dokładnie wygląda. Mydła do mycia włosów są swoistym kompromisem funkcjonalnym.

Mydło do mycia włosów – czy to jest możliwe?

Jak najbardziej, pierwotnie wszystkie mydła służyły do mycia głowy. Jednakowoż zaczęto wprowadzać szampony ze względu na wygodę i szybkość stosowania tychże preparatów. Szampony zawierają jednak wiele związków, takich jak SLS i paraben, które to istotnie obciążać mogą skórę głowy i powodować wiele nieprzyjemnych doznań związanych z opadaniem włosów, wypadaniem włosów lub utratą blasku. W przypadku mydeł do mycia włosów nie ma tego problemu. W kontekście mydeł do mycia włosów trzeba wskazać na dobre pienienie się i konieczność nieco dokładniejszego rozprowadzania preparatu na powierzchni skóry głowy. Nie jest to żadną specjalną filozofią, jednakowoż wymaga dokładnego podejścia do kwestii technicznych. Mydła zawierać mogą jednak te same pozytywne składniki, jak szampony – przy braku niekorzystnych preparatów zawierających się w szamponach. Jaki preparat wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy się kierować preferencjami. Gdy jednak szampony nie przynoszą nam pozytywnych korzyści, to warto zastanowić się nad jakimś łagodnym mydłem, które to jednocześnie będzie oparte na składnikach naturalnych. Takie mydła do mycia włosów się dobrze pienią i można je coraz łatwiej nakładać. Badania dermatologiczne pokazują, iż mydła pielęgnacyjne do włosów o wiele mniej je obciążają i dają lepsze efekty od szamponów.