Do przeprowadzenia prostego treningu aerobowego nie potrzebujemy dużej ilości miejsca. Wystarczy kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni, mata do ćwiczeń i podstawowy sprzęt fitness. Jeśli zatem zależy nam na zrzuceniu kilku kilogramów nadwagi, trenować możemy zarówno na profesjonalnej siłowni czy sali gimnastycznej, jak i w zaciszu własnego domu.

Gdy preferujemy trening w intymnych, domowych warunkach, warto zaopatrzyć w się zestaw podstawowego sprzętu, który pozwoli nam na szybkie złapanie lepszej formy. W co zatem powinniśmy się zaopatrzyć?

Przykładem jednego z najbardziej rozpowszechnionych i niezwykle efektownych urządzeń w treningu na odchudzanie, jest klasyczny rowerek stacjonarny. Aktualnie na rynku znaleźć możemy wiele modeli tego typu urządzeń. Od stosunkowo tanich i bardzo prostych rowerków mechanicznych, po droższe i wyposażone w większą ilość funkcji rowerki magnetyczne. Dla osób, które chcą pracować nie tylko nad nogami, ale także nad górą częścią swojego ciała, ciekawą alternatywą dla rowerka treningowego może być orbiterek. Tutaj prócz pracy nóg, do treningu zaangażowane zostają również ręce i górne partie ciała. Orbiterki to niezwykle skuteczne urządzenia, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy i przy okazji popracować nad lepszą kondycją. Podstawową wadą tego typu urządzeń jest ich wielkość.

Niestety orbiterki potrzebują większej ilości miejsca niż klasyczne rowerki treningowe, dlatego część osób nie może pozwolić sobie na ich zakup. Inny popularny sprzęt treningowy to wioślarze, bieżnie czy profesjonalne platformy wibracyjne. Prócz wysokiej ceny ich wadą, podobnie jak w przypadku orbiterków, są duże wymiary, przez co tego typu sprzęt jest rzadko stosowany w warunkach domowych.

Zdecydowanie mniej miejsca potrzebować będziemy na klasyczny, podstawowy sprzęt fitness tj. maty i materace do ćwiczeń, stepery, hantle i obciążniki na ręce i nogi, taśmy elastyczne, piłki gimnastyczne czy różnego rodzaju wałki lub rollery. Tego typu wyposażenie pozwoli na realizowanie wielu typów ćwiczeń angażujących praktycznie wszystkie partie mięśni ludzkiego ciała. Z wykorzystaniem podstawowego sprzętu fitness możemy z powodzeniem zrzucić wiele kilogramów nadwagi, wypracować lepszą kondycję, poprawić ogólną wydolność czy rozciągnąć nieco zastane mięśnie i ścięgna.

Najważniejsze to pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt fitness nie zastąpi naszego własnego zaangażowania, systematyczności i odpowiednio zbilansowanej diety. Tak, dieta w każdym treningu odgrywa pierwszorzędną rolę i jeśli nie dostosujemy jej do naszych indywidualnych wymagań żywieniowych, nawet wyjątkowo intensywny i wyczerpujący trening fitness nie przyniesie nam spodziewanych efektów. Sprzęt fitness możesz znaleźć w wielu sklepach internetowych, np.: http://star-fitness.pl/