branditDla osób lubiących piesze i rowerowe wycieczki, a także dla tych osób, które określają się mianem typowych turystów, prócz wygodnego obuwia i funkcjonalnego plecaka, z pewnością równie ważną kwestią jest jakość odzieży używanej przez nich podczas tego typu wypraw. Jak się okazuje, na rynku znajdziemy producentów tj. firma Brandit, którzy specjalizują się w projektowaniu i produkcji odzieży dedykowanej właśnie dla zastosowań typowo turystycznych. Jest to odzież, która wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz innymi, specyficznymi cechami, które wpływają na wygodę jej stosowania w wielu różnych okolicznościach. Jakie to cechy? Czym powinna wyróżniać się odzież typowo turystyczna na tle odzieży klasycznej?

Jeżeli szukamy odpowiedniej odzieży na pieszą wędrówkę lub po prostu szukamy ubrań określanych mianem odzieży termicznej, naszą uwagę powinniśmy skupić na kategorii ubrań, które pozwalają na osiągnięcie względnej równowagi pomiędzy ciepłem i wilgocią wytwarzaną przez ludzkie ciało, a ciepłem i wilgocią pochodzącą ze środowiska zewnętrznego. Producenci odzieży turystycznej tj. wspomniana już wcześniej firma Brandit podkreślają, że odzież tego typu ma zapewnić nam optymalny komfort termiczny, a zatem zapobiegać przegrzaniu ciała, gdy na zewnątrz panuje upalna pogoda i wychłodzeniu organizmu, gdy na zewnątrz jest zimno, wietrznie i wilgotno. Dobrej jakości odzież turystyczna powinna zatem odpowiadać potrzebom konkretnej strefy klimatycznej, w jaką się udajemy oraz pory roku, podczas której planujemy naszą podróż.

Zasadniczo możemy przyjąć, że odzież turystyczna dzieli się na trzy różne kategorie. Pierwsza kategoria takiej odzieży to bielizna – warstwa chłonna. Druga kategoria to warstwa termiczna, która odpowiada za regulację temperatury naszego ciała. Trzecia kategoria to odzież wierzchnia – warstwa zewnętrzna, której zadaniem jest ochrona przed wiatrem, opadami atmosferycznymi i zimnem. Znanym producentem tej kategorii odzieży turystycznej jest wymieniona wyżej firma Brandit. W zależności od tego, w jakiej pogodzie będzie przebiegała nasza wyprawa, dobieramy do niej odpowiednią odzież turystyczną. Jeśli podróżujemy latem, zwykle wystarczy nam dobrej jakości bielizna, która zapobiegnie nadmiernemu poceniu się w czasie marszu lub jazdy rowerem, a także termiczna warstwa odzieży w postaci szortów i koszulek z krótkim rękawem. Jeśli podróżujemy w chłodniejszych okresach roku, musimy dodatkowo zaopatrzyć się w kolejną warstwę termiczną odzieży turystycznej tj. bluzy, a także w odzież wierzchnią – warstwa zewnętrzna – która ochroni nas przed deszczem czy podmuchami zimnego wiatru.