Smog jest teraz poważnym zagrożeniem dla środowiska. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że coraz więcej fabryk i zakładów pracy produkuje substancje, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. W Polskich mediach swego czasu głośno było o sprawie Krakowa, gdzie smog jest tak duży, że zagraża życiu mieszkańców. Smog łatwo rozpoznać w atmosferze, bo jest jasnoszarym dymem, ani trochę nie przypomina mgły, wisi nad miastami jak cień i na pewno nie zwiastuje niczego dobrego.

maski przeciwsmogowe

Swego rodzaju sposobem na radzenie sobie ze smogiem są maski przeciwsmogowe. Z tej możliwości noszenia takich masek przeciwsmogowych korzystają przede wszystkim mieszkańcy Chin, gdzie skażone powietrze jest znacznie wyższe niż wskazują to zdrowotne normy. Chińczycy przyzwyczaili się już do korzystania z masek przeciwsmogowych w najbardziej skażonych rejonach. W Polsce nie jest to procedura popularna. Z takich masek korzystają przede wszystkim pracownicy zakładów pracy, gdzie stężenie smogu w atmosferze jest bardzo wysokie i zagraża życiu człowieka. Ciągłe przebywanie w miejscu, gdzie smog zasłania całe niebo może doprowadzić do poważnych chorób, a nawet do śmierci. Istnienie smogu jest jednak nieuniknione i naukowcy póki co nie mają na nie lepszego rozwiązania niż korzystanie z masek i przeprowadzanie dużych fabryk na obrzeża miast, gdzie ich działanie nie będzie zagrażać życiu społeczeństwa.

Trzeba pamiętać, że smog ma też niszczące działanie jeśli chodzi o środowisko naturalne. Tutaj jednak maski przeciwsmogowe sytuacji nie załatwią, a trudno uchronić florę i faunę od niszczącego działania smogu. Smog zagraża przede wszystkim dużym miastom z bardzo rozwiniętym przemysłem, o jego obecność nie muszą się martwić mieszkańcy wsi, chyba że w bliskości powstanie jakaś duża fabryka czy zakład produkcyjny. Jest to niestety choroba obecnych czasów, której póki co nikt nie potrafi zaradzić. Badania nad niwelowaniem smogu jednak trwają i trzeba mieć nadzieję, że wreszcie przyniosą jakieś skutki. A człowiek będzie mógł żyć zdrowo i bezpiecznie w zgodzie z naturą.