Powszechnie panujący stereotyp o istocie kart Tarota pozostawia wiele do życzenia. Odpowiedzią na ten brak informacji jest własnie ten artykuł. Większość ludzi sądzi, że karty Tarota służą do wróżenia, są "gadżetem" każdej wróżki i szarlatana itp... I rzeczywiście, jest w tym coś z prawdy. Po pierwsze, Tarot rzeczywiście może (ale nie musi!) być używany do poznania przyszłości, jako dialog z podświadomością. I rzeczywiście wiele wróżek, szarlatanek, używa kart Tarota z lepszym, bądź gorszym skutkiem - właśnie do wróżenia. Nasuwa się pytanie, czy Tarot ma jakieś inne zastosowanie? Odpowiem na to pytanie, lecz najpierw przyjrzyjmy się bliżej historii Tarota... na czym polega tarot

TAROT A ŻYDOWSKI MISTYCYZM

Tarot powstał własnie w okresie średniowiecza, w XV wieku, kiedy to trwał burzliwy rozwój wiedzy ezoterycznej, której źródłem była Kabała. Trudno nie zauważyć związku Tarota z Kabałą, gdyż jego symbolika, numerologia nawiązuje właśnie do Kabały. Karty Wielkich Arkan zostały przyporządkowane literom hebrajskiego alfabetu, tj. Mag = Alef, Papieżyca = Beth... Wszystkie symbole znajdują się w idealnej harmonii, układają się w skomplikowane wykresy kabalistyczne, zaczynając od najbardziej znanego - Drzewie Życia. Największy wpływ na budowę talii Tarota mieli kabaliści angielscy i francuscy XIX w. którzy ustalili ostateczny skład talii, ponoć całkowicie odzwierciedla prawa Kabały, jej wykresy, symbolikę. W Wielkiej Brytanii powstało wówczas stowarzyszenie pt. "Golden Down", które zajmowało się ezoteryką, kabałą... Stowarzyszenie ogłosiło wówczas karty Tarota jako najdoskonalszy środek poznania kabały.

TALIA KART TAROTA

Współczesna talia Tarota dzieli się na : Wielkie Arkana - 22 karty Małe Arkana - 56 Wielkie arkana to zbiór 22 symboli archetypowych. Wg. Junga, symbol archetypowy jest symbolem ponadczasowym, którego znaczenie zna podświadomość człowieka. Ponumerowane kolejno karty Wielkich Arkan przedstawiają ścieżkę rozwoju człowieka. Każda karta jest lekcją, o każdej karcie można napisać książkę. Wyobraźcie sobie, jak zmienia się znaczenie przekazu karty, gdy rozpatrujemy ją pod kątem innej karty, innego symbolu i znaczenia... Karty Tarota są ściśle powiązane z symboliką senną, a właściwie symbolika archetypowa w naszych snach, to właśnie kolejne karty Tarota. Podsumowując, Wielkie Arkana są to wieczne symbole życiowe, których znaczenie jest uniwersalne i niezmienne od wieków. Esencja prawd życiowych pozostaje niezmienna od początku Świata, zmieniają się jedynie nazwy, sposób ukazania tych prawd. Arkana małe - Małe Tajemnice Życia to cztery kolory, w których mamy karty od 1 do 10 oraz 4 karty dworskie w obrębie każdego z kolorów, tj. paź (lub giermek), rycerz, królowa i król. Arkana Małe nie są dla nas symbolami archetypowymi i mają mniejsze znaczenie. Opanowanie wiedzy zawartej w Wielkich Arkanach może zająć kilka wcieleń, nie mówiąc już o łączeniu jej w bardziej skomplikowane struktury z Małymi Arkanami.

ZASTOSOWANIE TAROTA

Oczywiście, Tarot jako zbiór symboli archetypowych doskonale nadaje się na środek przekazu podświadomości, zatem "wróżenie" z kart Tarota jest możliwe. Jest to jednak najmniej ciekawe zastosowanie tych kart. Jeden z badaczy Tarota powiedział, że człowiek od urodzenia odizolowany od społeczeństwa posiadający takię Tarota jest zdolny poznać wszystkie aspekty życia fizycznego i duchowego, sens instnienia, prawa Kabały i rozwoju duchowego. Zatem nie ograniczajmy się tylko do "wróżenia". Znajomość znaczeń chociażby Wielkich Arkan znacznie ułatwi nam interpretację snów, poznanie siebie i świata... Jeżeli nie posiadamy własnej tali tarota zawsze można zgłosić do specjalistów. Ostatnio postanowiłam z czegoś takiego skorzystać na stronie Wrozka.tv. Bardzo ciekawe doświadczenie. Polecam każdej osobie, która chciałby coś usłyszeć o sobie i swojej przyszłości.