Kwas fosforowy jako jeden z kluczowych elementów w recepturze Coca-Coli. Pozytywna rola kwasu fosforowego Bezalkoholowe napoje z bąbelkami największą popularnością cieszą się w latem, gdy jest gorąco i szukamy orzeźwienia. Dla wielu osób źródłem świeżości, rześkości jest Coca-Cola. Napój ten znają chyba wszyscy. Jego formułę w 1886 r. opracował aptekarz John Pemberton. Jednak sławę wykraczającą poza USA wyrób osiągnął dzięki Asie Candlerowi, który odkupił od wynalazcy prawa do marki i zaczął promować ją poprzez zmyślne zabiegi, np. darmową degustację, intensywną reklamę (ogłoszenia w prasie, rysunki na witrynach sklepowych, logo na tacach, zegarach ściennych). Bardzo długo skład Coca-Coli nie był szerzej znany. Dziś wiemy, że wytwarza się ją z wody, dwutlenku węgla, kofeiny, sodu, cukru, karmelu. Receptura zawiera aromaty, które odróżniają Coca-Colę od podobnych produktów, oraz kwas fosforowy. Pod tym względem amerykańska firma nie jest wyjątkiem. Kwas fosforowy to powszechny składnik bezalkoholowych napojów gazowanych oraz wielu innych produktów spożywczych, m.in. kiełbas, wędlin, serów, wyrobów piekarniczych, proszku do pieczenia.
Jako dodatek do żywności bardzo często występuje pod skrótem E338. Taka nomenklatura stosowana jest ze względów praktycznych. Po prostu opis składu zajmuje mniej miejsca. W bardzo wielu przypadkach ma to znaczenie, bo wyrób jest na tyle mały, że wymienienie pełnych nazw składników powodowałoby konieczność zadrukowania całej paczki. Na niektórych mniejszych wyrobach nie zmieściłyby się wszystkie substraty, jeśli producenci podawaliby ich pełną nazwę.
Nie inaczej jest z Coca-Colą, która oferowana jest w butelkach i puszkach. Te drugie w wariancie 250 ml są dość wąskie. Użycie skrótu E338 pozwala producentowi zaoszczędzić trochę przestrzeni i zepsuć walorów wizualnych opakowania (część konsumentów to wzrokowcy, których kusi właśnie otoczka). Kwas fosforowy stosuje się, by uzyskać pożądaną kwasowość wyrobu. Takie samo zastosowanie ma np. kwas cytrynowy czy kwas octowy. Dzięki nim produkt ma ostry, wyrazisty smak. Bez nich byłyby nijakie i zapewne prawie nikt by ich nie kupował. Byłyby po prostu niesmaczne. Coca-Cola w każdym swoim wariancie swój niepowtarzalny smak zawdzięcza kwasowi fosforowemu. Substancja ta zmienia równowagę kwasowo-zasadową wyrobu, jest więc regulatorem kwasowości. To on sprawia, że pH Coca-Coli wynosi 2,5. To dużo czy mało? Nie należy tego wartościować. Można natomiast porównywać z innymi produktami. Przykładowo sok pomarańczowy ma niższą kwasowość, natomiast cytrynowy – wyższą. Warto dodać, że kwas fosforowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Pełni rolę bufora w płynach ustrojowych. Stanowi też materiał energetyczny, będąc częścią wiązań wysokoenergetycznych ATP, z którego komórki czerpią energię do podstawowych procesów życiowych.