Spodnie męskie chinosy to jeden z najpopularniejszych modeli spodni nawiązujących krojem do odzieży formalnej. Ich historia sięga aż XIX w, a ewolucja modelu polega głównie na zmianie tkanin z jakich są aktualnie szyte. To właśnie ta zmiana powoduje, że chinosy z popularnych spodni formalnych przekształciły się w strój półformalny. Dodatkowo sprzyja temu różnorodność kolorystyczna. Dzisiaj nie ma chyba mężczyzny, który w swojej garderobie nie miałby przynajmniej jednego modelu chinosów. Spodnie te są uniwersalne, wygodne, można nosić je na każdą okazję.

Krótka historia chinosów

Spodnie męskie chinosy pojawiły się jako kamuflaż dla munduru żołnierskiego armii brytyjskiej walczącej w Indiach. Aby zmienić bijący w oczy biały kolor użyto naturalnych barwników: curry, kawę oraz sok morwowy. Efektem był kolor w odcieniach żółto-brązowych - jeden z kolorów Ziemi. Hindusi nazwali go kolorem khaki, nie mylić z dzisiejszą nazwą zielono-brunatnego odcienia wojskowej odzieży. Podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej końcówki XIX w. żołnierze armii amerykańskiej mieli na wyposażeniu bawełniane spodnie szyte w Chinach. Właśnie wtedy ukuto określenie chino stosowane zamiennie z khaki. I taka nazwa obowiązuje cały czas w krajach anglojęzycznych. W Polsce również stosuje się nazwę chinosy określające lekkie, półformalne spodnie bawełniane.

Spodnie męskie chinosy

Nie po raz pierwszy w historii część wyposażenia wojskowego przeobraża się w strój cywilny. Taka była historia parki, tornistra, pagonów męskiej koszuli i wiele innych. Podobna historia dotyczy chinosów. Choćby dlatego, że po kolejnych wojnach niepotrzebne już spodnie żołnierskie zasiliły szafy cywilne. Już jako część cywilnej odzieży produkcji chinosów podjęła się słynna z produkcji odzież roboczej firma Lewis, następnie Brooks Brothers. W pierwszej kolejności chinosy pokochali studenci, gdzie powoli stały się obowiązującym dla nich strojem. Chinosy miały tę przewagę nad jeansami, że nigdy nie kojarzyły się z odzieżą roboczą, pomimo dopasowania do sylwetki nie straciły nic na elegancji.

Chinosy regularne

Spodnie męskie chinosy typu regular charakteryzują się zwężającymi proporcjonalnie nogawkami. Przeznaczone są dla sylwetek dobrze zbudowanych. Raczej tego modelu nie powinni nosić mężczyźni bardzo szczupli. A wybierają go najczęściej panowie po 30. r.ż.

Chinosy slim

Chinosy slim są zdecydowanie bardziej dopasowane do sylwetki. Nogawka również zwęża się proporcjonalnie ku dołowi, ale w górnej części, w okolicy uda nogawka jest węższa niż w modelu regular. To model idealny dla mężczyzn naprawdę szczupłych, o wydłużonej sylwetce.