Jeśli masz pomysł, troszkę wolnego czasu i nieco cierpliwości w zasadzie nie ma innych przeszkód, by zająć się samodzielną produkcją biżuterii. Oczywiście nie będą to skomplikowane wyroby jubilerskie, ale proste kolczyki, koraliki czy bransoletki możesz wykonać nie posiadając skomplikowanych narzędzi czy wybitnych zdolności plastycznych. Wystarczy, że kupisz gotowe ozdoby, chociażby kryształy Swarovski, drut srebrny, jakieś koraliki, zawieszki, srebrne przekładki i innego typu drobiazgi użyteczne przy tworzeniu biżuterii. Do łączenia wielu elementów w spójną całość potrzebne będą ci również szczypce do cięcia oraz okrągłe szczypce do chwytania, nawlekania i zaciskania. Tego typu narzędzia są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie, który zajmuje się sprzedażą akcesoriów do wyrobu biżuterii.

[caption id="attachment_937" align="aligncenter" width="311"]Swarovski w Cassiopeia-art.pl. Swarovski w Cassiopeia-art.pl[/caption]

Materiały do domowego wyrobu biżuterii bez problemu znajdziesz w Internecie lub w wyspecjalizowanych sklepach stacjonarnych. Na początek najbardziej użyteczne będą niedrogie, różnokolorowe koraliki. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej wyrafinowanego, możesz skusić się na zakup szlachetnych lub półszlachetnych kamieni albo niezwykle popularnych i wyjątkowo pięknych kryształów Swarovski. Do produkcji nowej biżuterii możesz również wykorzystać nieużywaną lub zniszczoną biżuterię, która znajduje się praktycznie w każdym domu. Ze starych korali możesz wyczarować nową bransoletkę lub wyjątkowo oryginalne kolczyki. W końcu własnoręczne tworzenie biżuterii to pełna swoboda w doborze materiałów i kształtów. To ty decydujesz o tym, jak taka biżuteria ma wyglądać i z jakich materiałów ma być wykonana. Jednym ograniczeniem jest w tym przypadku twoja własna wyobraźnia i indywidualne zdolności manualne, ale nad tymi elementami można stale pracować i je poprawiać.

Na początku nie warto inwestować w profesjonalne narzędzia jubilerskie. Zupełnie wystarczające będą klasyczne kombinerki, którymi możemy przycinać srebrne druciki, ewentualnie wykorzystywać je do mocowania – zaciskania większych elementów oraz okrągłe szczypce do nawlekania, zaginania i zagniatania mniejszych elementów. Jeśli chcesz zająć się oprawą bardziej cennych materiałów tj. kryształy Swarowskiego, możesz zaopatrzyć się dodatkowo w szczypce proste do zgniatania – wtedy kryształ będzie lepiej wpasowany w metalową, zwykle srebrną obudowę-oczko i nie będzie ryzyka, że z niej wypadnie. Możesz również kupić szczypce do cięcia, ale jeśli masz odrobinę wprawy, tę funkcję równie dobrze mogą pełnić klasyczne kombinerki.