Jazda na deskorolce wydaje się na pierwszy rzut oka dość prosta i niezbyt zróżnicowana. Nic bardziej mylnego. Powstało wiele stylów jazdy wsród sportowców. Każdy wyróżnia się czymś innym i wymaga opanowania nieco innych umiejętności.

Każdy wielbiciel skateboardingu w pierwszej kolejności kupuje deskorolkę, a w drugiej odwiedza sklep streetwear, w którym kupuje potrzebne akcesoria. Kiedy już zdobędziemy wyposażenie, pora na zapoznanie się ze stylami jazdy.

Street skateboarding

skater podczas jazdyTo prawdopodobnie najpopularniejszy styl jazdy - wymaga sprawnego omijania przeszkód miejskich (barierki, ławki, schody i innych przedmiotów, które pojawiają się na drodze) oraz wykonywania pewnych trików. Do uprawiania tego stylu odpowiednie są deskorolki z mniejszymi kółkami i niewielką powierzchnią. Dzięki temu sportowiec może mieć większą kontrolę nad sprzętem i precyzyjniej wykonywać triki.

Freestyle

Freestyle jest podobny nieco do odmiany "street", jednak w tym wypadku wykonywanie sztuczek odbywa się na płaskiej powierzchni. Tutaj ważna jest również choreografia i muzyka - mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju spektaklem, który jest miły dla oka i ucha. Wiele z trików skater wykonuje nieruchomo, czyli stojąc w jednym miejscu. Tutaj bardzo istotny jest również strój sportowca - niemal każdy sklep streetwear ma kolekcję dedykowaną właśnie temu stylowi jazdy.

Cruising

Styl cruishing polega na bardzo szybkiej jeździe - tak długiej, jak długo skejter jest w stanie się utrzymać na desce. Tutaj może być używany praktycznie każdy rodzaj deski, jednak trzeba zaznaczyć, że większe koła i większa powierzchnia samej deski zapewniają lepszą prędkość i płynność jazdy.

Downhill

Tutaj mamy do czynienia z jeszcze szybszym stylem. Do downhillu używane są dłuższe deski, na których można rozwijać całkiem spore prędkości. Na pewno też muszą mieć większe koła niż tradycyjne modele uliczne.

Gdzie jeździć

Najlepszym miejscem do trenowania są oczywiście skateparki, które budowane są właśnie z myślą o skateboardzistach. W parkach ustawione są różnego rodzaju przeszkody, na których można ćwiczyć skakanie lub inne akrobacje. Zazwyczaj wyposażone są w rampy różnej wielkości, pochylnie, schody, czy szyny.

W co się ubrać

Strój musi przede wszystkim zapewniać swobodę i nie krępować ruchów. Jeżeli mimo wszystko nie wiesz co na założyć, możesz odwiedzić sklep streetwear i zasięgnij porady sprzedawcy. Wybór jest ogromny!