Z reguły w szeroko pojętym świecie mody wygrywają te pomysły, które są albo bardzo praktyczne, albo bardzo wygodne. Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy dany element odzieży przejawia obydwie te cechy. Praktyczność i wygoda tłumaczy obecność w modzie wielu produktów i pomysłów pochodzących z dwóch branż odzieży – sportowej i wojskowej. To właśnie w nich szczególnie ważna jest dobra wypadkowa pomiędzy użytecznością danego elementu garderoby oraz jego funkcjonalnością i wygodą. Dopiero na tej, nazwijmy to – "bazie", tworzą swoje dzieła projektanci mody, dorzucając do nich w ten sposób trzecią cechę, czyli piękno.

Mało wygodne, lecz popularne

modne szpilki damskieSą jednak takie przykłady w świecie mody, które wymykają się raczej takiej klasyfikacji i cechują się właśnie wyłącznie pięknem. Takimi własnie rzeczami wydają się być szpilki damskie. Pewnym nadużyciem byłoby nazwać je wygodnymi, a o tym, że nie są specjalnie funkcjonalne zaświadczy każdy, kto choć raz próbował w nich biegać. Nie zmienia to jednak faktu, że buty tego typu są popularne już od ponad wieku.

W zamierzchłej przeszłości

Co ciekawe, szpilki damskie mają swój rodowód w świecie surowej praktyczności. Kilkaset lat temu, kiedy powstawały buty na wysokim obcasie, ich projektantom zupełnie nie chodziło o urodę i prezencję noszących je osób. Królowały tutaj względy czysto praktyczne – wysokie obcasy ułatwiały perskim jeźdźcom utrzymywanie się w strzemionach, co w niebagatelny sposób przekładało się na ich zdolności bojowe. Sukcesy perskiego wojska sprawiły zaś, że wspomniany wysoki obcas szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Zrobił furorę na europejskich dworach i był niezwykle lubiany przez tamtejszą szlachtę. Wysokie obcasy nosili jeszcze dziewiętnastowieczni kowboje, uzupełniając je dodatkowo ostrogami.

W wieku dwudziestym wysokie obcasy zaczęły nosić kobiety. Pojawiły się szpilki damskie, które zrobiły błyskawiczną karierę i zostały z nami już chyba na zawsze. Dlaczego? Przecież nie są ani wygodne, ani też praktyczne – tak jak to już pisaliśmy powyżej. Powód jest prosty – sprawiają, że kobieta wygląda i porusza się bardzo atrakcyjnie. To jeden z tych przypadków, gdzie piękno pokonało praktyczność.