Większość liceów dobiera swoich uczniów na podstawie wyników testów gimnazjalnych, po świadectwie oraz zebranych nagrodach. Niekiedy jednak zdarza się tak, że dana placówka wymaga również przystąpienia do wewnętrznych egzaminów wstępnych. Jak powinno się na nie ubrać? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Artystyczne liceum profilowane

Większość liceów artystycznych nie przykłada szczególnej uwagi do ubioru swoich uczniów. Duża swoboda w wyrażaniu siebie oraz nieograniczane możliwości zmian pozwalają na rozwijanie się zmysłu kreatywnego. Podczas egzaminów wstępnych najczęściej trzeba wykonać jakieś zadanie techniczne, np. wyrzeźbić albo naszkicować obraz, dlatego dobrze by było, aby strój był całkowicie wygodny. Nie powinien krępować swobody ruchów. Ponadto czas egzaminów przypada na przełom wiosny i lata, dlatego można zwrócić uwagę na lekkość materiału, z którego są wykonane ubrania, żeby podczas tworzenia nie przejmować się plamami w okolicach pach.

Prestiżowe liceum

Jeśli natomiast celem jest dostanie się do liceum o dużym prestiżu naukowym, warto pomyśleć nad strojem bardziej profesjonalnym. Chłopcy tradycyjnie powinni ubrać się w garnitur oraz galowe buty. Dobrze by było, aby był on dopasowany do kształtu ciała. Z całą pewnością dodaje to wdzięku oraz pewności siebie osobie noszącej. Alternatywą od tej klasycznej propozycji jest koszula w połączeniu z marynarką. W takim wypadku na dół można ubrać spodnie materiałowe bądź eleganckie jeansy. Ważne jest to, aby kolory poszczególnych części garderoby ze sobą pasowały. W tym roku hitem są odcienie beżu w zestawieniu z granatem. Mniej oficjalny strój należy uzupełnić casualowymi, aczkolwiek eleganckimi butami. Kandydat na miejsce ucznia w danej szkole powinien prezentować się schludnie i zadbanie.

Dziewczyńskie problemy z garderobą

Kobiety, niezależnie od wieku, mają wieczny problemy dotyczący wyboru ubioru, dlatego strój na egzamin wstępny do prestiżowego liceum powinny wybrać najpóźniej dzień przed. Klasyczną wersją jest biała koszula oraz czarna spódnica. Ważne, aby nie była ona zbyt krótka i sięgała przynajmniej ponad połowę uda. Alternatywą dla tego zestawu jest sukienka, najlepiej w stonowanych odcieniach czerni lub granatu. Ten strój może być uzupełniony butami na lekkim obcasie. Najważniejsze jest to, aby czuć się w wybranym stroju dobrze i komfortowo.