Poradnik optymisty! - #1

JAK ZACZĄĆ MYŚLEĆ POZYTYWNIE?

Na świecie nie ma dwóch takich samych osób, każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny, każdy ma inny charakter i osobowość. Pewne zachowania i przekonania sprawiają, że konkretną jednostkę możemy nazwać optymistą bądź pesymistą. Nasz podejście do życia i to, czy cieszymy się każdym dniem, czy też wiecznie narzekamy determinuje to, jak postrzegają nas inni ludzie i co o nas myślą. Ale ma to również wpływ na nasze samopoczucie i osobiste sukcesy, dlatego warto myśleć pozytywnie. Pozytywne myślenie to postrzeganie dobrych stron w każdym codziennym zdarzeniu, szukanie pozytywnych cech w spotykanych ludziach i sobie samym. Jeśli zastanowimy się, kto w życiu jest szczęśliwszy – pesymista czy optymista – to wybór padnie na tego drugiego. Aby móc cieszyć się tym, co niesie nam życie trzeba najpierw wypracować pozytywne myślenie o sobie, bo tylko wówczas będziemy w stanie dostrzegać to, jak jest ono piękne.

positive-thinking-4

Człowiek, który chce być optymistą musi wiedzieć, jak ważne jest rozpoznawanie swoich słabych i mocnych stron. Jeśli wiemy, w czym jesteśmy najlepsi, a z czym sobie nie radzimy, to łatwiej będzie nam podjąć pracę nad sobą i z wiecznie narzekającego ponuraka, zmienić się w cieszącego się życiem optymistę. Wiele osób, które chcą pozytywnie patrzeć na otoczenie i maksymalnie wykorzystywać dobrą energię, udaje się po poradę do specjalistów – psychologów czy trenerów osobowości, którzy doradzą jak pozytywnie rozwiązywać problemy, stawiać czoła przeciwnościom i osiągać sukcesy. Nie każdy jednak zdecyduje się na wizytę u fachowca. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet, w którym bardzo łatwo znajdziemy sprawdzone sposoby na poprawienie nastroju czy niezawodne przepisy odpowiadające na pytanie: Jak pokonać chandrę? Świetnym źródłem informacji mogą być różne książki i poradniki, w których opisane są skuteczne rady dla malkontentów czy inspirujące afirmacje na co dzień, dzięki którym uwierzymy we własne możliwości i osiągniemy zamierzone cele. Pozytywne myślenie naprawdę pomaga przetrwać ciężkie chwile, więc naprawdę warto właśnie tak postrzegać świat.  

DLACZEGO WARTO MYŚLEĆ POZYTYWNIE

Ludzki mózg jest w stanie w przeciągu jednej sekundy przetworzyć dziesiątki a nawet setki tysięcy informacji płynących z receptorów naszych zmysłów. Do naszej świadomości dociera jednak jedynie mała część tych informacji, wyselekcjonowane starannie w nieświadomym procesie analizy. Można postawić zatem pytanie, na jakiej podstawie realizowana jest ta selekcja informacji? A jeżeli istnieje jakieś kryterium selekcji, to od czego ono zależy i czy można je modyfikować? Na te i na wiele innych pytań od wielu lat odpowiedzi szuka wielu badaczy i naukowców. Nie trzeba jednak specjalnie zgłębiać tajników budowy i fizjologii ludzkiego mózgu, by zauważyć, że w procesie nauczania właśnie ćwiczymy struktury mózgu w celu przetwarzania informacji w określony sposób, według pewnego zadanego schematu. Nauczyć w zasadzie można się wszystkiego, także w pewnym stopniu stanów emocjonalnych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że możemy nauczyć się także pozytywnego myślenia! A to z kolei sprawi, że nasze życie stanie się bardziej różowe.

Dlaczego warto myśleć pozytywnie? Przede wszystkim dlatego, że pozytywne myślenie świetnie wpływa na stan naszego zdrowia. Osoby patrzące na świat przez różowe okulary rzadziej miewają dolegliwości spowodowane bólem głowy czy stawów. Nie skarżą się na kłopoty z przewodem pokarmowym i żołądkiem. Po drugie, pozytywne myślenie bardzo dobrze wpływa na nasz umysł. Szybciej przyswajamy nowe informacje i uczymy się. W końcu, osoby szczęśliwe i zadowolone z życia mają więcej szczęścia w miłości. Znajdują partnerów szybciej i częściej zakładają z nimi rodziny. Dla osób dobrze nastawionych do życia i świata nie stanowi problemu rozpoznanie słabych stron, dlatego mogą z nimi skutecznie walczyć. Malkontencki, którzy nie radzą sobie z tym tak dobrze, często są przemęczeni i rozdrażnieni. Cierpią na chroniczne bóle głowy, wrzody i kłopoty z sercem.

Positive-Thoughts-to-Overcome-Negativity