Anoreksja to jedna z najlepiej zbadanych i pisanych schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania. Jest zaburzeniem psychicznym, który polega na celowym głodzeniu się oraz utracie masy ciała do wartości śmiertelnych, wyniszczających ludzki organizm. Mimo tego, że zjawisko anoreksji wydaje się być coraz powszechniejsze, nie ma zbyt wielu miejsc, w których możliwe jest zasięgniecie rady, związanej z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami anoreksji. Zaburzenie psychiczne dotyczy przede wszystkim kobiet, ale statystyki pokazują, że coraz częściej dotyka także i mężczyzn. Wcześniej problem związany był z kobietami dojrzewającymi i dojrzałymi w wieku ok. 20- 25 lat, które nie akceptują zmian, jakie zachodzą w ich organizmach i dlatego starają się w jakiś sposób zapobiec zgubnym skutkom fizjologii. Zamiast przybierać na wadze w ramach normalnego rozwoju organizmu, kobiety całkowicie czasem nawet ograniczają przyjmowanie posiłków wyłącznie po to, aby nie przytyć. anoreksja001 Wart zauważenia jest to, że współcześnie obniża się także wiek osób, które zapadają na anoreksję. Przestaje bowiem dziwić, że anoreksję diagnozuje się u małych dziewczynek w wieku nawet 12 lat. Dla osoby zdrowej, bardzo trudne jest zrozumienie przyczyn anoreksji,, przecież jako można głodzić się na śmierć? Należy zrozumieć, że dla osoby chorej, anoreksja nie jest wyłącznie chęcią do schudnięcia i trzymania odpowiedniej wagi. Dla osób dotkniętych anoreksją, wygląd zewnętrzny jest najważniejszą wartością, a ze względu na tendencję do preferowania kobiet szczupłych, te także chcą być szczupłe i akceptowalne. Osoby chore korelują swoją wagę z sukcesem, akceptacją otoczenia i szczęściem. Ileż to razy właśnie takie obrazki przetaczają się nam przed oczyma? Dążenie do perfekcji za wszelką cenę- to jest dla anorektyczki cel, dla którego jest w stanie umrzeć.  

Objawy anoreksji

Objawy-anoreksji

Na początku należy zaznaczyć, ze anoreksja nie jest chorobą wyłącznie kobiet. Coraz częściej bowiem zdarza się, że na tę bardzo ciężką chorobę zapadają zarówno dzieci, jak i młodzi mężczyźni, którzy starają się za wszelką cenę dorównać wszystkim kanonom piękna, także i męskiego. Aby zauważyć u kogoś skłonność do anoreksji lub pierwsze jej objawy nie trzeba ukończyć studiów medycznych. Wystarczy odrobina empatii i zainteresowania ze strony najbliższych po to, aby oszczędzić niepotrzebnych cierpień. Pierwsze przypadki anoreksji zostały opisane już w XIX wieku i wtedy ustalono, że podstawowe są czynniki psychiczne. Jest to bowiem rodzaj swoistego uzależnienia od jedzenia ,w którym chodzi o jedzenie coraz mniejszych ilości pokarmu w taki sposób ,aby otoczenie tego nie zauważyło. Zanim wyniszczenie organizmu będzie na tyle silne, że stanie się procesem nieodwracalnym możliwe jest zauważenie kilku podstawowych objawów tej choroby. Należy przede wszystkim pamiętać , że choroba zaczyna się zanim osoba będzie bardzo wychudzona- zaczyna się znacznie wcześniej. Anorektyk lub anorektyczka starają się swoim zachowanie m nie wzbudzać podejrzeń. Dlatego też chętnie gotuje dla całej rodziny i stara się uniknąć jedzenia z rodziną. Dodatkowo zmienia nastawienie do sportu- zaczyna chodzić pieszo, jeździć na rowerze. Dodatkowo zaczyna się jej robić zimno, mimo bardzo sprzyjającej aury na zewnątrz. Jeżeli dodatkowo maniakalnie zaczyna sprawdzać i kontrolować swoją wagę- wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny takiego zachowania. Nie bójcie cię przede wszystkim rozmawiać! Wystarczy czasami krótka ale szczera rozmowa oraz pomoc w kontrolowaniu nawyków, aby ograniczyć ich zgubne skutki dla młodego organizmu. Nie należy się bać problemu! Wszystkie kłopoty są chwilowe, po warunkiem, że odpowiednio podejdzie się do problemu.  

Przyczyny anoreksji

przyczyny_anoreksji

adłowstręt psychiczny znany potocznie anoreksją, nie należy do zaburzeń fizjologicznych. W ramach międzynarodowej klasyfikacji chorób, uznana jest za chorobę natury psychicznej, gdyż główne jej przyczyny leżą w psychice chorego. W zależności od tego, jak szybko się je zauważy i rozpozna, tak szybko będzie można zapobiec jej zgubnym skutkom dla organizmu, nierzadko młodego i rozwijającego się organizmu. Ogólne przyczyny anoreksji doszukuje się w problemach z kontaktami ze społeczeństwem. Ważny jest stopień i charakter relacji z rodzicami czy opiekunami (najczęściej w kontaktach z matką). Dodatkowo może dochodzić do tego słaby kontakt z rówieśnikami lub jego brak. Ponadto, jedną z przyczyn może być także negatywne nastawienie środowiska do osoby chorej. Każdy z powyższych przyczyn świadczy u młodego człowieka o braku akceptacji jego jako jednostki wchodzącej w skład społeczeństwa. Stad koniecznie musi wprowadzić zmiany w swoim życiu, które szybko zauważy otoczenie. A przecież najłatwiej i najprościej jest zadbać o piękny wygląd zewnętrzny. Wszystkie te elementy, do których dołączyć można nieumiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami, daje w efekcie znaczne obniżenie własnej wartości. Wiąże się to przede wszystkim z problemami natury psychicznej. Ciągle pogłębiające sie stany depresyjne wiążą się z coraz mniejszą akceptacją siebie … i coraz mniejszymi porcjami obiadowymi. Zwyczajowo, osoba chora może pochwalić się wieloma sukcesami na polu zarówno interpersonalnym, jak i zawodowym, i dlatego uznaje się ją za osobę ogólnie szczęśliwą. Jednakże dążenie do perfekcji w tym przypadku wydaje się być wręcz zgubne. Nie można też powiedzieć, że każda chora osoba staje sie więźniem anoreksji z tego samego powodu. Przyczyn popadnięcia w jadłowstręt jest wiele, z których praktycznie wszystkie są na polu duchowym.