Długa wędrówka, szybki spacer, spotkanie towarzyskie, czy długi dzień w pracy - komfort naszych stóp zależy nie tylko od noszonego obuwia, ale również od rodzaju skarpet, jakie zakładamy. Rodzaj skarpet zależy od tego, co planujemy zrobić, jak długo zamierzamy je nosić i jak intensywny będzie poziom naszej aktywności. Nasz wybór ma ogromny wpływ nie tylko naszą wygodę, ale również zdrowie stóp.

Tkanina

Wybierając skarpety, najpierw musimyspojrzeć na zawartość tkaniny. Możemy tutaj przekonać się, że większość skarpet jest zrobiona z mieszanki różnych tkanin. Poznanie plusów i minusów każdego z nich pomoże nam podjąć świadomą decyzję.

Wełna

Wełna kojarzy się nam przede wszystkim z zimą chłodną pogodą. Jednak wełna wraz z dodatkami daje oddychający materiał, który może być noszony bez względu na aurę. Z tego powodu wełniane skarpety można śmiało zakładać przez cały rok. Do produkcji skarpet wykorzystuje się specjalny surowiec pozyskiwany z owiec żyjących w Nowej Zelandii (merynosy). Przędza ta jest niezwykle miękka, przyjemna w dotyku, bardzo trwała, nie powoduje swędzenia skóry, jest odporna na zapachy i kurczenie się podczas prania, czy chodzenia. Skarpety z wełny merynosów są bardzo popularne wśród turystów i wędrowców, a także sportowców wyczynowych - wszystko ze względu na jej zdolność do szybkiego odparowania wilgoci. Wełna z merynosów jest droższa od bawełny, akrylu czy nylonu, ale trudno "przebić" jej właściwości.

Akryl

To syntetyczny surowiec, który jest zdecydowanie tańszy niż wełny. Akryl jest uniwersalnym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Jest wygodny, zapewnia dobrą amortyzację i wysycha w miarę szybko. Skarpety z akrylu są bardzo cienkie i doskonale dopasowują się do kształtu stopy, dlatego nadają się np. na eleganckie wyjścia.

skarpetyBawełna

Stopy potrafią mocno się spocić w trakcie aktywności fizycznej. Bawełniane skarpety są tak dobre w wychwytywaniu wilgoci, że po kilkunastu minutach biegania lub intensywnej wędrówki nasze stopy są owinięte mokrą tkaniną. Jeżeli planujemy wzmożoną aktywność fizyczną, powinniśmy wybrać skarpety o niskiej zawartości bawełny lub takie, które jej nie zawierają w ogóle. Z drugiej strony bawełna jest najbardziej przystępnym materiałem i doskonale nadaje się do noszenia na co dzień. Nie jest też droga, a poza tym nie powoduje alergii, czy innych problemów skórnych.

Nylon

Nylon jest mieszany z innymi tkaninami, często jego zawartość to od 20% do 50% całego materiału. Nylon zwiększa trwałość i wytrzymałość tkaniny, a także szybko schnie. Dzięki nylonowi skarpety ładnie dobrze dopasowują się do stopy.