Niektórzy uważają, że aby kupić dziecku buty na zimę wystarczy wejść do sklepu, wybrać podobający się nam i dziecku model i wyjść. Jednakże jest to zdecydowanie trudniejsze. Dziecięca stopa jest bardzo wymagająca i należy o nią bardzo dbać. Nieodpowiednio dobrane buty mogą bowiem sprawia dziecku ból, a nawet doprowadzić do trwałych deformacji i schorzeń! Dlatego podpowiemy jak w przemyślany sposób wybrać buty zimowe dziecięce.

Zacznijmy od materiału

Zanim w ogóle zaczniemy mierzyć but, zaoszczędzimy sobie i naszemu dziecku czasu i sprawdźmy z jakich materiałów jest zrobiony. Nie ma taryfy ulgowej, jeśli kupujemy buty zimowe dziecięce tym bardziej. Oprócz tego, że stawiamy na jakość materiału i wykonania i szukamy butów wytrzymałych i solidnych, ale także lekkich, tak, aby stopa dziecka nie męczyła się zbyt szybko, to musimy pamiętać po pierwsze o odpowiedniej wentylacji, a po drugiej o ociepleniu stopy. Dziecięca stopa musi oddychać, inaczej zagrażać jej będzie grzybica albo przegrzanie, które prowadzi często do przeziębień. Dlatego szukajmy modeli wyposażonych w membrany pozwalające na swobodny przepływ powietrza. Z powodu ewentualnych przegrzań uważajmy także, aby nasza pociecha nie nosiła butów w pomieszczeniu, gdzie jest po prostu na nie zbyt ciepło. Ciepło natomiast nie jest zimą na zewnątrz, dlatego buty zimowe dziecięce muszą być odpowiednio ocieplone.

Elastyczny but

Teraz upewnijmy się, że but jest odpowiednio zaprojektowany i pozwala na elastyczne dopasowanie się do dziecięcej stopy. But musi się dobrze na nodze trzymać, ale nie może ją zbyt ciasno opinać, tak samo stopę. Oprócz tego sprawdźmy połączenia między podeszwą i cholewką - czy użyto tylko kleju, a może także szycia? Podeszwa jest zresztą kluczowa w przypadku butów zimowych dziecięcych - powinna być nie tylko odpowiednio gruba, aby odpowiednio izolować przed zimnem, ale nie może przepuszczać wody, zbyt szybko pękać. Warto także, aby but wyposażony był w antypoślizgową podkładkę. Niektórzy rodzice szukają podeszw z podparciem łuku stopy - zrezygnujmy z tego, jako że u dzieci ta część stopy powinna rozwijać się samodzielnie, bez żadnego wsparcia.

Jak wybrać rozmiar?

Mamy więc już model z odpowiedniego, oddychającego materiału, ocieplone, z wygodną, bezpieczną podeszwą i łatwym, elastycznym wiązaniem. Czas więc wybrać jego rozmiar. I tutaj mamy do czynienia z kolejnym wyzwaniem. O ile bowiem kupując buty dla siebie mamy stały rozmiar buta, o tyle buty zimowe dziecięce to obuwie na stopę wciąż rosnącą. Dlatego but musi być nieco większy - wkładka powinna być mniej więcej o półtora centymetra dłuższa niż stopa dziecka, aby mieć przestrzeń na swobodne poruszanie, podczas którego stopa się rozszerza oraz na wzrost długości stopy.