W przypadku kolczyków, ich wygląd jest równie ważny jak kwestia samych zapięć, bo często to właśnie one mają duży wpływ na ogólny kształt czy konstrukcję biżuterii. Co więcej, ich typ w ogromnej mierze wpływa na wygodę zakładania kolczyków. Podczas przeglądania oferty online warto zatem wiedzieć, która nazwa określa Twój ulubiony rodzaj zapięcia; tym bardziej, że na zdjęciach nie zawsze dokładnie je widać. Przeczytaj poniżej, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje zapięć kolczyków!

Kolczyki na sztyft – dla miłośników prostych rozwiązań

Kolczyki na sztyft (lub wkręt) to zdecydowanie najpopularniejszy typ zapięcia. To cieniutki pręcik wkładany bezpośrednio w miejsce przekłucia, a następnie zamykany sztyftem. To proste i wygodne w noszeniu rozwiązanie znajdziesz między innymi w biżuterii Tous. Co ciekawe, ten rodzaj zapięcia ma swoje podrodzaje:

Kolczyki na sztyft przeciągany

Jakie są rodzaje kolczyków? Poznaj popularne zapięciaSztyft przeciągany jest rozbudowaną wersją wkrętu tradycyjnego. Kolczyki z tym zapięciem charakteryzują się tym, że jeden koniec jest ozdobny i zakrywa miejsce przekłucia, a drugi jest wkrętem, który powinien być przeciągnięty przez płatek ucha. Popularne są tutaj długie kolczyki w kształcie litery U; zdają się zwisać przewieszone przez dziurkę.

Kolczyki na sztyft wsuwany

Sztyft wsuwany można spotykać między innymi w kolczykach w kształcie koła. Zakładanie ich jest bardzo proste, ponieważ wystarczy przeciągnąć pręcik przez miejsce przekłucia i zamknąć kolczyk, wsuwając pręt w dziurkę na drugim końcu.

Kolczyki na sztyft angielski

W kolczykach zapinanych na sztyft angielski przez miejsce przekłucia przechodzi kolec, który należy zablokować za pomocą specjalnych widełek.

Kolczyki zapinane na bigiel

Kolejnym znanym typem zapięcia są tak zwane „bigle”. To wygodne i proste zapięcia, które najczęściej są stosowane w przypadku długich, wiszących kolczaków. Podobnie jak modele na sztyft, bigle również mają kilka podrodzajów. Warto umieć je rozróżnić, by wybrać dla siebie najlepszą parę kolczyków.

Bigle otwarte

Bigle otwarte to pod względem zakładania jedne z najprostszych zapięć tego rodzaju. Jedyne, co musisz zrobić, by założyć kolczyki zapinane na bigiel otwarty, to przełożyć go przez dziurkę w uchu. Ze względu na swój kształt, biżuteria nie potrzebuje dodatkowego zatrzasku. Jeśli jednak obawiasz się o bezpieczeństwo tak noszonego kolczyka, możesz nałożyć silikonową nakładkę, która dodatkowo ochroni zaczep.

Bigle zamknięte

Bigle zamknięte, podobnie jak wersja otwarta, są łatwe w zakładaniu i bardzo wygodne. Zostały dodatkowo zabezpieczone haczykiem, który uniemożliwia zgubienie biżuterii, kiedy ta jest już włożona w miejsce przekłucia. Zakłada się je dokładnie w ten sam sposób, co w parę z biglami otwartymi, czyli po prostu wkładając kolczyk w dziurkę w uchu.

Bigle angielskie

Kolejnym rodzajem zapięcia są bigle angielskie, które wkłada się tak jak otwarte i zamknięte, jednak ich zabezpieczenie jest jeszcze mocniejsze. Haczyk, o który zaczepia się kolczyk, dodatkowo znajduje się na sprężynce, która solidnie chroni biżuterię przed rozpięciem.

Bigle rybki

Istnieją również bigle rybki, które zyskały tak uroczą nazwę przez swój kształt. Ten rodzaj zapięcia zrobiony jest z odpowiednio zakrzywionego drutu, jednak sposób zakładania w niczym nie różni się od poprzednich wersji. Nie mają one żadnych dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ zapięcie jest na tyle długie, że chroni przed przypadkowym wypadnięciem kolczyka z ucha.

Kolczyki na klips

Kolczyki na klips to świetna opcja dla osób, które nie mają przebitych uszu, a chcą cieszyć się piękną biżuterią. Zakładane w nieinwazyjny sposób mogą być uzupełnieniem każdej stylizacji. Za ich utrzymanie się na uchu odpowiada blaszka, która dociska kolczyk do płatka z obu stron.

Jak widzisz, rodzajów zapięć do kolczyków jest naprawdę sporo. Dlatego przy zakupie wymarzonej biżuterii koniecznie sprawdź, która opcja została w niej zastosowana. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakładanie nowej pary będzie dla Ciebie wygodne.