Aby zapoznać się z obecną prognozą pogody, nie trzeba już wcale włączać komputera lub oglądać relacji w telewizji. Dzięki podręcznemu urządzeniu aktualne warunki atmosferyczne oraz inne istotne parametry uzyskać można odpoczywając w ogrodzie lub spędzając czas na działce. Jak to jest możliwe? 

Zegar przepowiadający pogodę

Jak wybrać stację pogody?Te tajemnicze urządzenie to oczywiście stacja pogody. Na pierwszy rzut oka przypomina wspomniany już zegar lub radio. Jej zadaniem jest wyznaczenie takich parametrów jak wilgotność powietrza, temperatura oraz ciśnienie. Droższe modele pozwalają ponadto określić kierunek i prędkość wiatru, a także ilość opadów. Mechanizm działania stacji pogodowej opiera się na odbieraniu sygnałów radiowych, najpopularniejszy z nich- DCF77 pozwala automatycznie ustawić godzinę oraz czas. Z kolei dokładniejszy sygnał HGB udostępnia dane o prognozie pogody na następne dni oraz informuje o zagrożeniach pogodowych takich jak gwałtowne burze lub intensywny wiatr.

Budowa

Stacja pogody składa się z dwóch części: głównego urządzenia sterującego, wyposażonego w wyświetlacz oraz czujniki; bezprzewodowe lub przewodowe. Pierwszy element zostaje umieszczony wewnątrz mieszkania, natomiast czujniki odpowiadają za pomiar parametrów na zewnątrz budynku. Niektóre modele stacji nie posiadają czujników, jednakże ich dokładność pomiarów pozostawia wiele do życzenia.

Jak dokonać właściwego wyboru

Do najważniejszych kwestii, bez których nie zostanie zakupiona odpowiednia stacja pogody należy zaliczyć zakres temperatury, błąd wskazywanej temperatury, wyświetlacz, zasilanie oraz zapis danych. W zależności od modelu każde urządzenie posiada pewien zakres temperatur. Jeśli dane warunki atmosferyczne okażą się zbyt wymagające, urządzenie nie poda dokładnej wartości, a my będziemy mogli się tylko domyślać jakie warunki zastaniemy wychodząc z domu. Najlepsza stacja to ta, której granica błędu pomiarowego plasuje się w granicy 0.5 °C. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to powinien on wskazywać czytelne dane, posiadać duży ekran oraz dawać możliwość podświetlenia o wieczornej porze, czy wczesnym poranku. Stacje pogodowe są najczęściej zasilane w postaci baterii AA, lecz nie jest to jedyne rozwiązanie. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają na rynek modele zasilane za pomocą wody lub energii słonecznej. Wszystkie otrzymane parametry pogodowe można w późniejszym czasie przeanalizować za pomocą zapisu danych. Profesjonalne stacje udostępniają opcję przechowania od 200 do 4000 rekordów, a nawet oferują podłączenie stacji pogodowej do komputera w celu szczegółowej analizy pogody.