Do niedawna styliści polecali dobieranie torebek do butów. Te elementy garderoby miały pasować do siebie zarówno kolorem, jak i fakturą materiału, z którego zostały wykonane. Obecnie panuje dużo większa swoboda w tym temacie i możliwość kombinacji. Jednak wciąż wszystko powinno stanowić spójną całość, dlatego dopełniając ubiór nie można zapominać o pewnych zasadach, dzięki którym nasza stylizacja będzie udana za każdym razem.

torebki damskieNie ma znaczenia, czy strój dopełnia klasyczna torebka, czy saszetka na pas. Ten element nie musi być w tym samym kolorze co buty, ale powinien współgrać z inną częścią garderoby. Może to być apaszka, pasek, szalik, czy rękawiczki - najważniejsze, aby uchwycić pewne odniesienie. Stare zasady obowiązują tylko w przypadku eleganckich strojów, które mają w sobie więcej z nieśmiertelnej klasyki. Jeżeli dobieramy torebkę do butów, zasady nakazują zwrócenie uwagi nie tylko na kolor, ale również rodzaj materiału, z którego jest wykonana, np. nie zestawiamy błyszczących dodatków z zamszowymi. Dozwolone jest natomiast łączenie kolorów kontrastujących, jak czarny i biały.

Torebka musi także współgrać z naszą figurą i wiekiem. Nie wszyscy dobrze wyglądają z dużą listonoszką lub małą kopertówką. Z kolei saszetka na pas jest przywilejem głównie młodych osób. Jeśli nie jesteś zbyt wysoka, masz drobną budowę ciała - unikaj dużych, obszernych toreb na długim pasku. To tylko podkreśla drobną figurę i sprawia, że "znikasz", wydajesz się jeszcze mniejsza. Najlepsza w tym wypadku będzie średnia torbeczka wisząca na dość krótkim pasku. Panie o puszystej figurze mogą pozwolić sobie na kolorowe torebki, które odwrócą wzrok od mniej idealnej figury.

Wysokie i szczupłe panie mają do wyboru duże lub zupełnie małe modele. Z torebkami o średniej wielkości będą wyglądały nijako. Panie o obfitym biuście powinny za to unikać małych kopertówek noszonych pod pachą. Dla nich stworzone są torebki na szerokim pasku, który przecina biust, przez co optycznie go zmniejsza. Ukośne paski nie są z kolei polecane paniom o szerokich biodrach.