Od lat wiele mówi się o szkodliwościach palenia tytoniu oraz innych substancji. poza substancjami smolistymi, poprzez proces palenia, do płuc wprowadza się bowiem gorące powietrze, które może powodować nowotwory gardła oraz płuc, a także nieprzyjemne oparzenia tych narządów. Coraz więcej osób decyduje się więc na inhalacje ziołami, tytoniem, czy też olejkami, aby uniknąć procesu spalania.

Narzędziem, które służy do takiej inhalacji są vaporizery. Podgrzewają one i odparowują konkretną substancję i użytkownik wdycha jedynie substancje, na których im zależy właśnie w postaci pary. W komorze urządzenia umieszcza się daną substancję. Może być to zarówno susz roślinny, jak też specjalny olejek, czy wosk. Kiedy wytworzy się para poprzez podgrzanie komory, wówczas można mówić już o inhalacji.

[caption id="attachment_1160" align="aligncenter" width="200"]vaporizer-vaporsource-vst-priams Vaporizer może mieć różne zastosowania. Powyższy przeznaczony jest do suszonych ziół.[/caption]

Na takiej samej zasadzie, jak vaporizery, działają również e-papierosy, które wykorzystują metodę inhalacji specjalnymi liquidami. Wiele mówi się o tym, że w znaczny sposób zmniejsza się wówczas wydzielanie substancji smolistych, tak szkodliwych dla naszego zdrowia i życia. Zamiast nich, użytkownik inhaluje się jedynie tytoniem, a na tym mu zależy.

Tego typu vaporizery są również często wykorzystywane w medycynie. Wiele leków przyjmuje się jako substancje wziewne. Często na przykład pediatrzy zalecają inhalację górnych dróg oddechowych lub dolnych, kiedy u dziecka pojawia się przeziębienie lub infekcja. Wówczas zioła, czy specjalne olejki można przyjmować właśnie dzięki takiemu urządzeniu. Znacznie ułatwia ono proces przyjmowania leku pod postacią specjalnych olejków eterycznych, których dzieci nie lubią przyjmować.

Okazuje się, że również w kuchni takie vaporizery bywają wykorzystywane. Profesjonalni kucharze korzystają z nich na przykład w celu podgrzania do odpowiedniej temperatury ziół oraz przypraw. Wówczas zyskują one odpowiedni, pożądany przez nich aromat i nie ulegają przy tym spalaniu, jak w przypadku smażenia lub pieczenia. Oczywiście, w przypadku każdego sposobu użytkowania, urządzenia mogą się nieco od siebie różnić. Te z zastosowaniem medycznym, często zaopatrzone są w specjalny balonik, za pomocą którego pacjent inhaluje się pożądaną substancją. Dlatego warto upewnić się, czy dane urządzenie nadaje się do konkretnego rodzaju inhalacji. Nie w każdym można podgrzewać substancje płynne lub susz z roślin.