Leczenie kanałowe to bardzo często wykonywany zabieg, a ponad 60% osób powyżej 50 roku życia leczyło kanałowo swoje zęby już przynajmniej raz. Jeżeli chodzi o cenę takiego zabiegu, to będzie ona uzależniona od wielu czynników tj. złożoność problemu, wykorzystane techniki czy renoma gabinetu dentystycznego związana z doświadczeniem stomatologa.

Co składa się na zabieg?

Leczenie kanałowe nazywane jest bardziej fachowo leczeniem endodontycznym i polega na usuwaniu zniszczonej wskutek zakażenia bakteryjnego miazgi oraz wypełnianiu kanałów zębowych specjalną mieszanką w zastępstwie. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe powinno się rozpocząć od diagnozy z pomocą RTG zęba, dzięki czemu doświadczony stomatolog stwierdzi, ile kanałów znajduje się w zębie wymagającym leczenia. Następnym krokiem jest użycie tzw. endomtera, z pomocą którego można zmierzyć głębokość kanałów zębowych. Te dwa zabiegi diagnostyczne to niezbędne czynności, dzięki którym można w prawidłowy sposób określić bieg wykonywania zabiegu leczenia kanałowego.

Ile to kosztuje?

Cena zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, będzie w dużej mierze uzależniona od wykorzystywanego sprzętu (przykładowy cennik znajdziecie na stronie: https://www.filldent.pl/cennik.html). Jeżeli stomatolog zmuszony jest do użycia jest mikroskopu, będzie ona relatywnie większa. Na cenę wpływa również ilość kanałów (istnieją jedno, dwu, a nawet trzy i czterokanałowe zęby). Przykładowo za leczenie i wypełnianie kanału zęba jednokanałowego w Krakowie trzeba będzie zapłacić ok. 150 zł, w Gdańsku 200 zł, a Warszawie 220 zł. Ceny za leczenie pod mikroskopem sięgają nawet do 400 zł w Warszawie, a za wypełnianie zębów trzy i czterokanałowych będzie trzeba zapłacić około 1500 zł. Cenę zabiegu najlepiej ustalić ze stomatologiem od razu po wykonaniu wszystkich badań diagnostycznych. Dentysta już wtedy posiada plan działania i wie co trzeba zrobić, dlatego będzie mógł wycenić zabieg. Warto dodać, że w cenę wliczone będą także wizyty pośrednie, bez których nie może obejść się leczenie w pewnych przypadkach. Podsumowując, leczenie endodontyczne zdecydowanie nie jest tanim zabiegiem, jednak niestety w wielu przypadkach koniecznym. Nieleczone kanały zębowe mogą prowadzić do dużo poważniejszych powikłań, które mogą okazać sięi katastrofalne w skutkach. Cena leczenia kanałowego uzależniona będzie od wielu czynników, dlatego ciężko podać jednoznaczną stawkę. W przypadku schorzenia najlepiej udać się do swojego gabinetu stomatologicznego, a tam po wykonaniu szeregu czynności diagnostycznych, lekarz stomatolog określi indywidualną stawkę dla konkretnego przypadku.