Dobroczynne działanie roślin jest znane ludziom od tysiącleci. To właśnie zioła i napary z liści, kwiatów i pędów były niegdyś odpowiednikami dzisiejszych medykamentów. Ich wartości prozdrowotne zazwyczaj odczuwamy po dłuższym czasie przyjmowania, ale też ich działanie jest dłuższe niż syntetycznych suplementów. Są łatwo przyswajalne, a przy tym trudniejsze do „wypłukania” z organizmu.

Yerba Mate to jeden z naparów, który przywędrował do Europy stosunkowo niedawno, bo w XVI wieku. Został przywieziony z Ameryki Południowej, która jest ojczyzną Ostrokrzewu paragwajskiego. Aby wzmocnić niektóre cechy naparu produkuje się także Yerba Mate z dodatkami, np. aromatami, owocami, lub suszem z innych krzewów. Zagorzali zwolennicy czystego naparu zdecydowanie skłaniają się ku przyrządzaniu napoju zrobionego wyłącznie z liści i młodych gałązek Ostrokrzewu, który ma specyficzny, intensywny smak. Yerba Mate z dodatkiem aromatów zmienia odczuwany smak, który z reguły jest przyrównywany do niezwykle mocnej zielonej herbaty.

Herbata paragwajska, jak często jest nazywany opisywany napar, ma działanie przede wszystkim pobudzające, orzeźwiające i energetyzujące. Przy dłuższym stosowaniu wykazuje cechy wartościowej suplementacji. Miłośnicy tego południowoamerykańskiego napoju chętnie eksperymentują łącząc Yerba Mate z dodatkami. Jak samemu przyrządzić taki wzbogacony napar?

Miód

To najlepsza substancja słodząca, jaka istnieje. Miód jest prawdziwą bombą złożoną z witamin, mikro i makroelementów, substancji przeciwutleniających, wzmagających odporność, antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych. W zależności od rodzaju kwiatów, z jakich został wytworzony, miód może dodawać posmaku kwiatów, orzechów, palonego karmelu, lub owoców. Yerba Mate z dodatkiem miodu stanie się słodsza, a przy tym zostanie spotęgowane jej działanie wzmacniające.

Cukier

Oprócz uczucia słodkości, cukier dostarcza także mały zastrzyk energii.

Mleko

Niektórych może zdziwić fakt, że Yerba doskonale smakuje z mlekiem. Co ciekawe, w niektórych rejonach Ameryki Południowej Yerba jest od początku parzona gorącym mlekiem. Miłośnicy tego dodatku muszą jednak bardzo starannie dbać o higienę bombilli.

Mięta

Dodawanie mięty do napojów nie jest niczym nowym. Świeża mięta daje nieco cytrynowy smak, zaś suszona charakterystyczny, orzeźwiający aromat. Yerba Mate z dodatkiem mięty jeszcze lepiej zadba o stan naszego układu pokarmowego i dobre trawienie. Pomoże także pozbyć się uciążliwych wzdęć, zgagi, nadkwaśności i złagodzi skutki refluksu.