Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kosmetyków. Wśród dziesiątek podziałów można wyróżnić także ten na kosmetyki profesjonalne i do użytku domowego. Te drugie są powszechnie dostępne: w drogeriach, a nawet supermarketach i dyskontach. Te pierwsze – zwykle tylko w sklepach, które posiadają specjalne półki z profesjonalną kosmetyką albo w hurtowniach kosmetycznych. Bo, jak sama nazwa wskazuje, kupują je głównie kosmetyczki i osoby zawodowo zajmujące się urodą.

Różnice w składach

profesjonalne kosmetyki

Warto zauważyć, że kosmetyki profesjonalne to nie tylko inna marka i zwykle wyższa cena. To także zupełnie inny skład, dużo większa ilość składników aktywnych, które nieprawidłowo zastosowane, mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego, pomimo że teoretycznie dostępne dla każdego, kosmetyki profesjonalne nie są polecane amatorom. Można zauważyć, że niektóre z większych firm kosmetycznych wprowadzają do obrotu dwie linie kosmetyków: pierwsze, dostępne powszechnie w drogeriach, kosmetyki do domowego użytku, i drugie, kosmetyki profesjonalne, najczęściej sprzedawane w salonach kosmetycznych, posiadające wyższe stężenie składników obecnych w linii domowej. W teorii do kupna kosmetyków profesjonalnych trzeba mieć specjalne uprawnienia, jednak w praktyce dostęp do nich ma każdy, przy odrobinie wysiłku. I na to warto uważać.

Ostrożnie z kosmetykami profesjonalnymi

W niektórych przypadkach, samodzielne stosowanie kosmetyków profesjonalnych przez osobę bez stosownych kwalifikacji może być groźne. Zwykle z kosmetykami silnie nawilżającymi nie ma takiego problemu, ale już zastosowanie profesjonalnych peelingów czy kwasów może zaowocować groźnymi i nieprzyjemnymi podrażnieniami czy nawet oparzeniami. Nie na wszystkich opakowaniach zaznaczone jet wyraźnie, ile danej substancji zawiera kosmetyk. Zwykle widoczny jest tylko skład, w którym informacją jest kolejność poszczególnych związków. Dlatego też warto stosować kosmetyki profesjonalne z głową -  najlepiej oddać się z pielęgnacją w ręce specjalisty, który zrobi to co trzeba bezpiecznie.