Szukając nowych sposób dekorowania wnętrz mieszkalnych i użytkowych, niekiedy projektanci wracają do pomysłów, które z dzisiejszego punktu widzenia zdają się trącić myszką. Doskonałym tego przykładem jest powrót mody na sztuczne kwiaty. Tego typu kwiatami coraz częściej i chętniej przyozdabia się wnętrza użytkowe, a niekiedy również wybrane pomieszczenia mieszkalne, na przykład łazienki, czy ciemne sypialnie, gdzie utrzymanie żywych kwiatów i roślin zielonych jest wyjątkowo trudne. Powracająca moda na sztuczne kwiaty ma oczywiście swoje ograniczenia. Tam gdzie to możliwe, wciąż preferuje się ustawianie kwiatów żywych, zwłaszcza wyjątkowo dekoracyjnych i łatwych do utrzymania storczyków. W pewnych okolicznością użycie syntetycznych kwiatów wydaje się jednak w pełni uzasadnione i korzystne z punktu widzenia dekoracyjności danego wnętrza. sztuczne kwiaty

Kwiaty sztuczne we wnętrzach mieszkalnych

W domach prywatnych sztuczne kwiaty ustawiania się przede wszystkim w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do naturalnego światła słonecznego, na przykład w łazienkach lub zacienionych kątach sypialni czy salonu. Tego typu kwiatami można ozdobić także kuchnię czy przedpokój, czyli te pomieszczenia mieszkalne, w których uprawa żywych kwiatów wydaje się wyjątkowo uciążliwa i niewdzięczna – głównie z uwagi na ograniczoną ilość światła słonecznego. Rosnącą popularnością cieszą się także różnego rodzaju stroiki i bukiety wykonane ze nienaturalnych kwiatów, którymi można ozdabiać wazony i stoły na co dzień i przy specjalnych okazjach, na święta czy w związku z uroczystą kolacją dla znajomych lub rodziny.

Dekoracje ze sztucznych kwiatów w pomieszczeniach użytkowych

W tym przypadku po sztuczne kwiaty sięga się zwykle ze względów czysto praktycznych. Po prostu o takich kwiatach nie trzeba pamiętać i w jakiś szczególny sposób o nie dbać. Sztuczny kwiat wystarczy tylko od czasu do czasu przemyć pod bieżącą wodą, by oczyścić go z kurzu. Nie ma najmniejszej obawy, że uschnie z braku wody lub zaczną mu opadać liście z braku słońca. Co ważne, kwiaty sztuczne produkowane są dziś już nie tylko z tworzyw sztucznych, ale także z fragmentów naturalnych tkanin czy sylikonu i w zasadniczy sposób różnią się od produktów dostępnych na rynku kilka czy kilkanaście lat temu. Ich jakość jest nieporównywalnie wyższa, na czym zyskuje także ich wartość czysto dekoracyjna. W przypadku pomieszczeń użytkowych, sztuczne kwiaty najczęściej ustawia się na korytarzach i w holach, a niekiedy także w zacienionych pomieszczeniach biurowych.