Siatkówka jak każdy inny sport wymaga od zawodników odpowiedniego przygotowania się przed wejściem na boisko. Rozgrzewka jest istotna przed każdym treningiem, ale dziś nie mowa o niej. Strój zawodnika, a zwłaszcza jego obuwie to jeden z najważniejszych elementów, który pozwoli na bezpieczną grę. Decydując się taki sport jak właśnie piłka siatkowa, buty powinny być przeznaczone do tego typu aktywności. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to sport dynamiczny, a zawodnicy stale poruszają się po boisku. Obuwie jest to zatem rzecz numer jeden na liście zakupów dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę właśnie z tego typu sportem.

Amortyzacja przede wszystkim

Asics buty męskie

Zawodnicy będący na boisku stale są w ruchu, dlatego każdy podskok czy wyskok musi być odpowiednio amortyzowany przez dobrze dobrane buty. Aby buty spełniały tą funkcję, ich podeszwa musi być wykonana z jakościowej gumy. Takie tworzywo również pozwoli na dobrą przyczepność, przez co nie ma mowy o nieplanowanym poślizgnięciu. Warto jednak pamiętać, aby guma nie była zbyt twarda, która wpłynie na niekomfortową grę na boisku. Jednocześnie należy pamiętać, że guma nie powinna być również i za miękka, co stworzy słabą reakcję zawodnika na boisku.

Waga ma znaczenie

Im lżejszy zawodnik, tym bardziej skoczny i zwinny. Buty do siatkówki, które spotkamy w sklepie często wyróżniają się od innych swoją lekką konstrukcją. Do tego celu producenci używają syntetycznej siatki oraz skóry, aby buty były nie tylko lekkie, ale i również świetnie sprawdzały się do odprowadzania wilgoci. Wygodne, a przede wszystkim prawie niewyczuwalne obuwie sprawi większą przyjemność z gry oraz zwiększy zwinność oraz szybkość na boisku. Waga butów męskich waha się od 300 do 400 g, a buty damskie ważą od 260 do 300g. Buty wykonane z lekkiego tworzywa to między innymi Asics buty męskie oraz damskie, które znaleźć można w każdym dobrym sklepie sportowym.

Stabilizacja

Przy wyborze butów do piłki siatkowej nie sposób zapomnieć o stabilizacji. Zawodnicy, którzy wymagają od butów usztywnienia stawu skokowego, powinni wyposażyć się w model butów o zabudowanej górze. Sztywny materiał butów umieszczony w górnej konstrukcji buta z pewnością zabezpieczy kontuzyjne miejsce dla graczy. Jednak ta propozycja nie spodoba się zawodnikom, którym na boisku zależy głównie na szybkości. Osoby, chcą być zwinne na boisku i nie myślą tak bardzo o stabilizacji swoich stóp, Asics buty męskie będą odpowiednie o niższym modelu.