Biżuteria towarzyszy człowiekowi właściwie od zarania dziejów. Najstarszymi przedmiotami, jakie znaleziono w grobach naszych przodków są narzędzia, ale zaraz po nich występuje właśnie biżuteria. Można odnieść wrażenie, że wcześni ludzie wymyślili ozdoby zanim jeszcze wpadli na pomysł noszenia ubrań. O tym, jak ważne dla nich były wszelkiego rodzaju naszyjniki oraz kolczyki złote świadczy właśnie to, że często byli z nimi chowani. W późniejszych czasach popularne stało się dziedziczenie złotej biżuterii a kolczyki i pierścionki zaczęły przechodzić z pokolenia na pokolenie.
Surowce z natury
Zanim na świecie zapanowały kolczyki złote, większość ludzi nosiła biżuterię wykonaną z o wiele mniej cennych surowców. Surowce te można było znaleźć wszędzie dookoła i w sumie do dzisiaj produkuje się z nich często biżuterię, choć są to już wytwory raczej niszowe lub zgoła etniczne. W prastarych czasach popularne były ozdoby pochodzące wprost od natury – a dokładniej od zwierząt i roślin. Używano więc kości, zębów, kłów, muszelek, drzewa, korali, owoców i wielu innych, na których wymienianie nie ma tutaj miejsca.
Biżuteria z metalu
Wraz z rozwojem cywilizacji i zwiększaniem się jej możliwości w pozyskiwaniu i przetapianiu surowców, ludzkość podbiły metale. Tak jak w poprzednim przypadku, z metali zrobiono najpierw narzędzia i broń, ale już następnymi w kolejce produktami były elementy biżuterii. Metale jako główny surowiec do produkcji ozdób nie oddały już palmy pierwszeństwa i są najpopularniejszym wyborem do dzisiaj. Biżuterię produkuje się ze złota w różnych kolorach – choć wciąż najpopularniejsze jest klasyczne żółte złoto, to wiele oryginalnych osób decyduje się na złoto różowe, a ci, którzy mają głębokie kieszenie, czasami okazują to kupując złoto białe. Świetne wzięcie ma też platyna, która jest najcenniejszym na naszej planecie pierwiastkiem – ponieważ występuje na niej niezwykle rzadko. Nieustającą popularnością cieszy się również srebro, które od zawsze miało opinię metalu magicznego. Niegdyś do tej opinii inspirował ludzi księżycowy blask tego metalu, dziś, dzięki nauce, wiemy, że srebro ma po prostu właściwości bakteriobójcze i przez to srebrne łyżeczki i zastawy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Złoto
Pomimo iż platyna jest najbardziej drogocennym metalem, to jednak złoto ma chyba najcieplejszą pozycję w ludzkich sercach. W blasku tego metalu jest coś hipnotycznie pięknego, co sprawia, że pragniemy posiadać choć maleńki przedmiot wykonany z tego kruszcu. Czasami zaczynamy bardzo wcześnie – niektórzy rodzice przebijają uszy swoich noworodków płci żeńskiej, aby założyć im kolczyki złote. To dowodzi, że w ludzkim podejściu do biżuterii niewiele się zmieniło.