Kiedy mówi się o konstruktorze ubrań, to niejednokrotnie ludzie nie związani z branżą, nie za bardzo wiedzą o co chodzi. Na ogół mają pojęcie o projektantach, bo to zazwyczaj osoby bardzo medialne. Na dodatek powstało sporo kultowych filmów i seriali o tych ludziach, co dowodzi atrakcyjności tej profesji.

Co robi konstruktor odzieży?

Najogólniej mówiąc taka osoba jest pośrednikiem między wizją projektanta, a szwalnią albo nawet krojownią, jeżeli na myśli mamy duży zakład odzieżowy. Konstrukcja odzieży polega po prostu na przygotowaniu wykroju. Projektanci wybierają aktualne trendy, tkaniny, czasem dodatki. Tworzą szkice sylwetek. W końcowej fazie powstaje linia odzieży na dany sezon. Jaki jest następny etap? Co się robi, żeby szkice się zmaterializowały? I tutaj wkracza konstruktor. Musi po prostu opracować poszczególne części ubrania, żeby dały się wyciąć z tkaniny i po zszyciu stały się sztuką odzieży w której da się chodzić. Tak więc konstruktor musi znać geometrię i jednocześnie budowę anatomiczną ludzkiego ciała. Bo czasem, analizując wizję projektanta, powinien niektóre miejsca lekko zmodyfikować, by ciało ubrane w dany model mogło swobodnie się poruszać. Końcowy etap pracy konstruktora to siatka wykroju. Jednak konstrukcja odzieży na tym się nie kończy, bo pozostaje szycie próbne, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku. W tym momencie zazwyczaj dodaje się zapasy na szwy i zaznacza podstawowe punkty informacyjne. Konstruktor zazwyczaj dogląda produkcji na każdym etapie, choćby po to, żeby sprawdzić czy każda teoria sprawdza się w praktyce. W razie wystąpienia jakichkolwiek niespodzianek, można zareagować na czas, aby produkt końcowy był idealny.

Dawne Szkoły Krawieckie

Kiedy szkoły przygotowujące do zawodu krawca jeszcze działały, konstrukcja odzieży była oddzielnym przedmiotem zawodowym. Krawcowa nie potrzebowała gotowego wykroju. Na ogól wystarczył jej słowny opis klientki lub zdjęcie z gazety. Utalentowana krawcowa potrafiła zrobić kopię kreacji gwiazdy, którą się ujrzało w telewizji. I niekoniecznie miała do tego gotowy wykrój. Dziś krawcowe - hobbystki szyjące dla siebie opierają się głownie na wykrojach gotowych. Akurat na rynku jest mnóstwo tego typu wydawnictw. Jednak umiejętność konstruowania odzieży może się przydać. Ludzie mają czasem nietypowe figury. Za pomocą zmian w siatce wykroju, można tak zmodyfikować formę, że powstaje wykrój o takich wymiarach, o jakie nam chodzi. Przydatne to jest w przypadku, gdy dysponuje się tylko i wyłącznie jednym wykrojem.